Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico, Jahnátek, podpis zmluvy, mlieko
Zľava: Norman Patrick Turner z Midia Agro, premiér SR Robert Fico a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek počas podpisu memoranda medzi vládou SR a spoloènosčou Midio Agro o významnej investícii v oblasti spracovania mlieka. Foto: SITA
2. marca 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Potravinárska komora Slovenska žiada vládu, aby neposkytla pomoc firme Midia Agro

Potravinárska komora Slovenska (PKS) je znepokojená zámerom vlády prideliť investičný stimul vo výške takmer 19 miliónov eur firme Midia Agro, ktorá chce pri Nitre postaviť závod na spracovanie mlieka. PKS žiada, aby vláda štátnu pomoc spoločnosti Midia Agro neposkytla.

Ako ďalej uviedla komora vo svojom stanovisku, firma Midia Agro má nejasné pozadie. „Pre PKS je zarážajúce, že pri rozhodovaní o finančnej podpore dostala prednosť pred domácimi výrobcami s tradíciou spoločnosť, ktorá nemá uvedené v predmete podnikania spracovanie mlieka a výrobu mliečnych výrobkov, spoločnosť, ktorú pred niekoľkými mesiacmi založila ako jediný spoločník neznáma cyperská spoločnosť a ktorá s výrobou a predajom sušeného mlieka nemá žiadne skúsenosti,“ uvádza sa v stanovisku komory.

Potravinári neočakávajú, že investícia bude pre mliekarenský sektor na Slovensku stabilizačným faktorom, pričom údaje o prínosoch investície, ktoré dostala verejnosť, považujú za nerealistické. „Naopak, realizácia projektu môže skôr prehĺbiť krízovú situáciu v sektore a oslabiť tradičné slovenské mliekarenské spoločnosti, ktoré sú prirodzenými partnermi podnikov prvovýroby,“ konštatovala komora.

Na Slovensku existujú mliekarenské spoločnosti, ktorých kapacity sú nevyužité. Preto by bolo podľa PKS pre ekonomiku efektívnejšie a férovejšie finančne podporiť tieto prevádzky ako poskytnúť selektívnu štátnu pomoc a vytvárať v mliekarenskom sektore neférovú konkurenciu.

Komora tiež poukázala na postoj Ministerstva hospodárstva SR, ktorému na udelenie pomoci v objeme takmer 19 miliónov eur stačí informácia, že žiadateľ už dokončuje práce súvisiace s prijatím zástupcu, ktorý bude garantom pre zapísanie remeselných živností do Obchodného registra SR, a tiež potvrdenie o podaní žiadosti o rozšírenie predmetu podnikania na živnostenskom úrade. „Základné imanie spoločnosti Midia Agro tvorí minimálny vklad vo výške 5 tis. eur a investičný zámer chce realizovať cez pôžičku, ktorá bude spoločnosti poukázaná až v prípade poskytnutia investičnej pomoci,“ uzavrela komora.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X