Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka ms nr filatelisti.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
autor: Nikola Rechtorisová
8. novembra 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skMS Rechtorisová Nikola Diskusia()

Poslucháči besedy s autorom knihy Nitra pohľadom filatelistu sa dozvedeli zaujímavosti nielen o Nitre

O novej knižnej publikácii, vzniku Československej republiky, ale aj Ľudovítovi Štúrovi sa dozvedeli poslucháči besedy prostredníctvom jedinečných filatelistických exponátov Milana Šajgalíka.

V pondelok 29. októbra sa v podvečerných hodinách konala v Dome Matice slovenskej v Nitre beseda s predsedom Klubu filatelistov 52-51 Nitra Milanom Šajgalíkom.

Hlavný prednášajúci M. Šajgalík je zároveň aj autorom knihy Nitra pohľadom filatelistu, ktorú vydal pri príležitosti tohtoročného 770. výročia udelenia kráľovských výsad pre Nitru panovníkom Belom IV. Úvod prednášky bol zameraný na predstavenie autora a matičných podujatí venovaných výročiu vzniku Československej republiky, práve ktorého dátum je zároveň aj dátumom narodenia nášho národného buditeľa Ľudovíta Velislava Štúra.

Img_7662.jpg
autor: Nikola Rechtorisová

V súvislosti so Štúrovou osobnosťou sprístupnil Dom MS v Nitre návštevníkom panelovú výstavu zachytávajúcu proces kodifikácie spisovnej slovenčiny. Jednou z časti podujatia bola aj výstava 25. rokov Slovenskej republiky a originálne ukážky filatelistických exponátov. Prednášajúci M. Šajgalík si pripravil prednášku, v ktorej sa venoval prostredníctvom vybraných poštových známok stému výročiu prvej Československej republiky, výročiam meruôsmych rokov a osobosti Ľudovíta Štúra.

Img_7664.jpg
autor: Nikola Rechtorisová

V závere autor v krátkosti predstavil svoju novú pulikáciu Nitra pohľadom filatelistu, ktorú s predstaviteľmi mesta slávnostným krstom uviedli po druhýkrát do života nielen filatelistickej odbornej verejnosti.

Nebol to však jediný úspech, ktorý tento rok filatelisti oslavovali. Pri príležitosti 1150. výročia uznania staroslovienčiny ako štvrtého liturgického jazyka vydala Slovenská pošta v spolupráci s Vatikánom unikátnu poštovú známku. „Podnet na realizovanie tejto známky vyšiel priamo z Nitry. Pôvodným návrhom boli Kyjevské listy, kde je Gorazdov typ písma – okrúhla hlaholika, ale na známke je napokon zobrazená pasáž zo Zografského evanjeliára z mníšskej hory Athos, čo by mal byť mladší typ, hranatej hlaholiky,“ uviedol v rozhovore M. Šajgalík.

Img_7687.jpg
autor: Nikola Rechtorisová

Knižná novinka popularizačnou formou približuje mesto Nitra, jeho pamätihodnosti, osobnosti, či udalosti na poštových známkach, príležitostných poštových pečiatkach a korešpondencii. Svojím zaujímavým pohľadom obohacuje čitateľa, ktorý sa prostredníctvom bohatej obrazovej dokumentácie jednotlivých filatelistických materiálov dozvedá mnohé poznatky z histórie mesta s presahom do jeho súčasnosti. Prínos zberateľskej práce M. Šajgalíka ocenili aj na viacerých medzinárodných súťažných výstavách doma i v zahraničí, kde získal strieborné a zlaté ocenenia.

Img_7688.jpg
autor: Nikola Rechtorisová

Predseda filatelistického klubu, ktorý pôsobí práve pri Dome MS v Nitre, sa filatelii venuje už roky. Za ten čas mu prešli pod rukami stovky exponátov, ale vo svojej práci zostáva verný mestu Nitra a zameriava sa najmä na jeho spoznávanie a propagáciu.

A ktorý z filatelistických exponátov je autorovým najobľúbenejším? Jeho odpoveď bola jednoznačná. Je ním pohľadnica s úplne prvou príležitostnou poštovou známkou, ktorá bola odoslaná z nášho mesta. O to viac si ju cení, že ju posielal jeho nebohý otec svojmu bratovi.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X