Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vianocne mestecko 7.jpg
Petra Bírová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o
15. novembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Poslankyňa navrhuje rozšíriť vianočné trhy aj na okolité ulice

Vianočné stánky v Nitre by sa mohli v budúcich rokoch rozšíriť aj na ďalšie ulice. Myslí si to mestská poslankyňa Renáta Kolenčíková (nezaradená), ktorá na novembrovom zastupiteľstve navrhla zavedenie elektronickej aukcie na výber predajcov.

Stánky by mohli okrem Svätoplukovho námestia podľa nej stáť aj na Kupeckej ulici a na pešej zóne. Poukázala na to, že záujem podnikateľov predávať vo vianočnom mestečku je veľký, pričom ich výber je podľa nej subjektívny.

„Každý občan podnikajúci v Slovenskej republike by mal dostať rovnakú príležitosť predávať na podujatiach organizovaných mestom Nitra. Dnes o tom rozhoduje pár ľudí a domnievam sa, že je to na základe nejakého subjektívneho hodnotenia,“ povedala Kolenčíková.

Rovnosť a transparentnosť pri výbere by sa podľa nej dala dosiahnuť elktronickou aukciou, v ktorej by vyhrali tí, ktorí dajú najvyššiu ponuku. Výhodou by bol dvojnásobne, možno až trojnásobne vyšší príjem do mestského rozpočtu, myslí si poslankyňa. Ďalším efektom má byť zvýšenie kvality predajcov. „Ak osoba ponúkne vyššiu sumu ako niekto iný, tak to znamená, že vie dosiahnuť vyššiu tržbu, takže na trhoch budú predávať tí, ktorí svoju prácu robia lepšie ako ostatní,“ domnieva sa Kolenčíková.

Návrh na zavedenie elektronickej aukcie na výber stánkarov na podujatiach organizovaných mestom nie je nový, pred rokom ho predložili poslanci za Sieť. Zastupiteľstvo aukciu schválilo, neskôr však uznesenie zrušilo. Dôvodom bol podnet zo strany drobných predajcov, ktorí sa báli, že elektronická aukcia by mala pre mnohých z nich likvidačný charakter, čo by mohlo v budúcnosti ovplyvniť pestrosť sortimentu v predajných stánkoch a tým aj celkovú atmosféru podujatí.

Podľa primátora Nitry Jozefa Dvonča nie je rozšírenie vianočných trhov také jednoduché. „Vo vianočnom mestečku je asi 16 stánkov s vianočným tovarom, 14 stánkov s občerstvením a jeden je vyčlenený pre potreby charity. My musíme rešpektovať možnosti napojenia na elektrickú energiu a nemôžeme si dovoliť viac stánkov s občerstvením, pretože kapacitne by to energia nezvládla,“ zdôvodnil Dvonč. V minulosti sa už podľa neho stalo, že keď si predajcovia ešte pridali napríklad gril či ohrievač, výsledkom bol výpadok elektriny. „Pokiaľ niekto povie, že bude na Kupeckej alebo na pešej zóne s vlastným tovarom, tak my mu to určite umožníme. Ale bude si musieť podmienky vybudovať sám,“ hovorí Dvonč.

Poslanci nakoniec na návrh Kolenčíkovej schválili, že prednosta radnice má do decembrového zastupiteľstva predložiť zoznam žiadateľov na prevádzkovanie vianočných stánkov pre rok 2016, zloženie komisie na výber uchádzačov, zoznam vybraných uchádzačov a kritériá výberu uchádzačov. K elektronickej aukcii sa chce Kolenčíková vrátiť v decembri.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X