Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Nové autobusy v MHD
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Predseda predstavenstva Veolia Transport Nitra Vladimír Macášek a primátor Jozef Dvonè pri nových autobusoch. Devä nových autobusov zaène od pondelka premáva v nitrianskej mestskej hromadnej doprave. Nahradia devä starých Ikarusov, ktoré brázdili nitrianske cesty od roku 1974. Autobusy sú nízkopodlažné a umožnia bezproblémový nástup telesne postihnutým a matkám s koèíkmi. Ich kapacita je 154 osôb, z toho miest na sedenie je 45. Autobusy – „harmoniky“ sú dlhé 18,7 metrov. Nitra 6. februrár 2009. Foto: SITA/Mária Pietová
17. novembra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Poslancom sa nepáči vysoká suma, ktorú platí mesto za MHD

NITRA 17. októbra – Nitrianskym poslancom sa nepáči vysoká suma, ktorú mesto každoročne vynakladá na mestskú hromadnú dopravu (MHD). Na ostatnom zastupiteľstve schválili dopravcovi Arriva Nitra doplatok za rok 2012 vo výške 1,8 milióna eur. Celkovo stojí Nitru MHD ročne okolo štyroch miliónov eur, pričom suma každým rokom narastá. Z radov poslancov zazneli hlasy, že mesto by malo vypísať tender na nového prepravcu. „Treba vyhlásiť novú súťaž, lebo to, čo robí Arriva, sa nám nepáči už dlhodobo. Tvária sa, že prijímajú úsporné opatrenia, ale strata stále narastá,“ povedal poslanec Milan Burda. Firme podľa neho treba jasne stanoviť finančné limity.

Rovnaký názor mali aj viacerí ďalší poslanci. Ivan Gavalovič poukázal na to, že poslanci nevidia, čo je za číslami, ktoré im Arriva predkladá. „Akým spôsobom my napríklad skontrolujeme mzdy zamestnancov, veď generálny riaditeľ si tam napríklad môže dať 20-tisíc eur a my mu to zaplatíme. My riešime celý sociálny program tejto súkromnej spoločnosti,“ myslí si. Podľa poslankyne Marty Rácovej by mesto zistilo skutočné náklady na MHD až vtedy, keby malo vlastný dopravný podnik. Zároveň poukázala na to, že za sumu, ktorú mesto dopravcovi platí, očakáva aj vysokú kvalitu služieb. „Denne sa pozerám na to, že päťdesiat študentov gymnázia nemôže prísť na 8:00 na vyučovanie, pretože autobusy meškajú,“ poukázala Rácová, ktorá je riaditeľkou Gymnázia na Golianovej ulici.

Obchodný manažér akciovej spoločnosti Arriva Nitra Milan Jankulár reagoval, že náklady na dopravu medziročne stúpajú nielen v Nitre, ale aj v ostatných mestách. Drahší je nákup aj servis vozidiel, mierne stúpla i cena pohonných hmôt, argumentuje „Patríme medzi najlepšie mestské dopravy na Slovensku z hľadiska bezbariérovosti, akustických hlásení, klimatizácie a ďalších kvalitatívnych parametrov,“ vyzdvihol Jankulár. Podiel bezbariérových autobusov v nitrianskej MDH je od augusta 98 percent. Dopravný podnik totiž kúpil deväť nových autobusov za 1,41 milióna eur bez DPH.

Práve investícia do obnovy vozového parku sa podľa vedenia mesta podpísala pod vysoký doplatok. „Odpisy za nákup autobusov sa započítavajú do straty vo verejnom záujme. Keď sa odpisy pominú, bude doplatok oveľa nižší,“ povedal viceprimátor Štefan Štefek. Ako ďalej dodal, ak vypísanie novej verejnej súťaže podporí väčšina poslancov, vedenie mesta sa tomu nebude brániť. Nitra by musela tender vypísať i tak v roku 2017, kedy sa skončí zmluva s Arriva Nitra. Podľa Štefeka by však z právneho hľadiska nemalo byť problémom ani vypísanie súťaže už skôr.

V blízkej budúcnosť sa bude v nitrianskej MDH meniť zľavnené cestovné. „Nikto si neuvedomuje, aké výhodné a sociálne cestovné v Nitre je. Mesto za rok 2012 len na vykrytie zliav, ktoré poskytuje, musí doplatiť 2,7 milióna eur,“ poukázal Jankulár. Dopravca má predložiť návrh zmien, o ktorých budú poslanci rozhodovať na decembrovom zastupiteľstve. „Evidenčné cestovné lístky za jedno euro na rok asi sú nie úplne dobre nastavené, možno to bude vo výške desať eur. Dôchodcom sa cestovné zrejme nezmení, pri študentoch je to ešte otvorená otázka,“ povedal prednosta nitrianskej radnice Igor Kršiak.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X