Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Sídlo mestského úradu
SITA Budova Mestského úradu v Nitre. Nitra, 18. november 2010. Foto: SITA/Martin Havran
9. decembra 2014 Správy NitraPolitika od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 ilustračná: SITA

Poslanci rokovali dlho, nedohodli sa na zastúpení v komisiách

Hádky a invektívy vniesla do rokovacej sály nesplnená požiadavka nezávislých na funkcie

Poslanci nitrianskeho mestského zastupiteľstva rokovali v pondelok do neskorých večerných hodín. Dĺžku rokovania ovplyvnili dlhé diskusie o tom, ako budú poslanecké kluby zastúpene v komisiách a v mestskej rade. Predseda poslaneckého klubu nezávislých a hnutia NOVA Štefan Štefek najprv navrhoval rozšíriť mestskú radu o jedného člena z radov nezávislých. Podľa neho má tento klub na túto funkciu nárok, keďže s deviatimi hlasmi sú po Smere najsilnejším klubom. Poslanci jeho návrh nepodporili a v tajnom hlasovaní nepodporili ani kandidátov klubu nezávislých z pôvodného návrhu Petra Oremusa a Štefeka. Rada tak bude zatiaľ fungovať v sedemčlennej zostave. „Toto smerovanie zastupiteľstva podľa hesla: Vyhraj voľby a môžeš všetko, neveští nič dobré,“ zareagoval Štefek. Nezávislá poslankyňa Anna Šmehilová uviedla, že znova podajú návrh na ďalšom zastupiteľstve s tými istými menami. Predsedníčka poslaneckého klubu Smer-SD v nitrianskom zastupiteľstve Renáta Kolenčíková pre SITA povedala, že postupovali štandardne a volili podľa svojho svedomia.

Podobne pochodili nezávislí aj pri obsadzovaní miest v komisiách Mestského zastupiteľstva v Nitre. Do komisií neprešli Šmehilová, Oremus ani Štefek. Návrh zvoliť nezávislých poslancov Štefeka a Martinu Rácovú za predsedov komisií poslanci odmietli tiež. Nad napätou atmosférou vyjadril znepokojenie aj primátor Jozef Dvonč. „Možno to bude trvať dlhšie, ale som presvedčený, že by sme mali dosiahnuť takú zhodu, aby kluby nehlasovali a priori proti len preto, že niečo navrhne opozícia, alebo koalícia. Rozhodovanie poslancov musí byť v prospech občanov a takto by sme rozhodnutia aj mali prijímať,“ povedal po skončení rokovania.

Na zastupiteľstva v pondelok vytvorili poslanci štyri poslanecké kluby. Poslanecký klub Smer-SD má 14 členov a jeho predsedníčkou je Renáta Kolenčíková. KDH s predsedom Jánom Vančom má päť členov. Poslanecký klub strany Sieť s predsedom Jánom Greššom má troch poslancov. Nezávislí poslanci sa spojili s jedným poslancom zo strany NOVA a v zastupiteľstve majú deväť kresiel. Ich predsedom je Štefan Štefek.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X