Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze pexels.jpeg
Foto: ilustračné, pexels.com

Poslanci budú rokovať o zvyšovaní poplatkov v školách, škôlkach aj v ZUŠ

Návrh všeobecne záväzného nariadenia počíta okrem iného so zvýšením mesačného príspevku rodičov detí v materských školách zo 14 na 20 eur.

Príspevky rodičov v základných školách, škôlkach, školských kluboch, jedálňach, základnej umeleckej škole (ZUŠ) a v centre voľného času (CVČ) v Nitre by sa mali zvýšiť. Počíta s tým návrh všeobecne záväzného nariadenia, o ktorom budú rokovať mestskí poslanci na najbližšom zastupiteľstve 27. júna.

Návrh, ktorý mesto zverejnilo na svojom webe, počíta okrem iného so zvýšením mesačného príspevku rodičov detí v materských školách zo 14 eur na 20 eur. Doteraz mala Nitra tento poplatok najnižší zo všetkých krajských miest na Slovensku. Rovnako najnižšiu má aj výšku režijných nákladov na dieťa v zariadení školského stravovania. Tento poplatok by sa mal zvýšiť z jedného na päť eur, vybrané financie majú ísť do zlepšenia školských kuchýň. Navrhované sumy sa však ešte môžu zmeniť.

Výšku príspevku upravovalo mesto naposledy pred 6 rokmi

Nové vedenie mesta kladie dôraz na komunikáciu s občanmi a zapájanie ich do rozhodovania. Keďže spomenuté navýšenia neboli dostatočne diskutované, predovšetkým s rodičmi, zvažujeme ešte zmenu navrhovaného všeobecne záväzného nariadenia,“ povedal poradca a konzultant pre komunikáciu z Mestského úradu v Nitre Henrich Varga.

Výšku mesačného príspevku v školách a školských zariadeniach upravovalo mesto naposledy v roku 2013. Kým v roku 2014 bolo potrebné dofinancovanie vo výške 297,32 eura na dieťa v materskej škole, v roku 2018 už tento objem financií predstavoval 648,09 eura. Od 1. januára 2019 sa zvýšili mzdové prostriedky pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom o 10 percent. Vládou schválené obedy zadarmo zároveň prinášajú zvýšené náklady z dôvodu väčšieho počtu stravníkov, s čím súvisí personálne posilnenie, dovybavenie či rozšírenie kuchýň a jedální. Okrem toho sa v posledných rokoch pravidelne zvyšujú ceny tovarov a služieb, píše sa v dôvodovej správe návrhu.

Príspevky majú ísť aj na údržbu a nákup nástrojov

Zvýšené príspevky v Centre voľného času Domino a v Základnej umeleckého škole Jozefa Rosinského majú ísť na údržbu a nákup nových hudobných nástrojov. V pláne sú aj ďalšie investície. Do ZUŠ nalialo mesto v uplynulých rokoch niekoľko desiatok tisíc eur, v tomto roku je v pláne rekonštrukcia strechy za 134 386 eur z mestského rozpočtu.

Dôvodov na zvýšenie príspevkov je podľa radnice viac. „Mesto dostalo od riaditeľov škôl a školských zariadení požiadavku navýšiť viaceré príspevky zákonných zástupcov detí a mládeže (príspevky v materských školách, CVČ, ZUŠ, školských kluboch či v školských jedálňach). Argumentovali nárastom cien tovarov a služieb či nárastom počtu stravníkov a dlhodobým nezvyšovaním týchto poplatkov,“ uviedol Henrich Varga.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X