Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
TRENÈÍN: Domov dôchodcov Seniorville
ilustračné: SITA
7. septembra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDeň.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Poradovník čakateľov na umiestnenie v domove sociálnych služieb Nitriansky samosprávny kraj nezverejní

Cieľom tohto kroku malo byť zvýšenie transparentnosti pri umiestňovaní nových klientov do zariadení sociálnych služieb, poslanci však návrh neschválili.

NITRA 7. septembra – Nitrianski krajskí poslanci neschválili zverejnenie poradovníka čakateľov na umiestnenie v zariadení sociálnych služieb. Podľa predloženého návrhu malo byť cieľom tohto kroku zvýšenie transparentnosti pri umiestňovaní nových klientov do krajských zariadení.

Čakatelia by si mohli sami na internete pozrieť, na ktorom mieste v poradovníku sa nachádzajú. V súčasnosti žiadateľ nevie, či ho niekto nepredbehol pre známosti alebo korupciu, uvádza sa v dôvodovej správe.

Z dôvodu ochrany osobných údajov by sa nezverejňovali mená, ale len identifikačné kódy. Každý čakateľ by mal pridelený vlastný kód. Poradovník zverejňuje napríklad Banskobystrický samosprávny kraj.

Nitrianski krajskí poslanci mali na túto tému rôzne názory. „Chceme meniť niečo, čo je zabehnuté, sociálna sféra je v našom kraji na zodpovedajúcej úrovni. Nejakú zodpovednosť musíme štatutárom zariadení nechať. Svoju prácu vykonávajú dobre, zbytočne im to nekomplikujme,“ povedal krajský poslanec Karol Gerhát.

Poslankyňa Anna Šmehilová mu oponovala, že zverejnenie poradovníka čakateľov na sociálnu službu na webe nijako neobmedzí prácu štatutárov zariadení, ide skôr o ústretový krok smerom k občanom. Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica poukázal na to, že ťažké prípady sa berú do zariadení ihneď a nemusia čakať. „Myslím si, že v systéme sa dá zadefinovať bezodkladné prijatie urgentných prípadov alebo aj prípady, keď niekto z čakateľov odmietne nastúpiť do zariadenia. Každý by hneď videl, z akého dôvodu nastala zmena v poradí,“ domnieva sa Šmehilová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X