Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze, financie
ilustračné
19. mája 2014 Správy NitraPolitika od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ilustračné: SITA/AP

Poplatky za sociálne služby v Nitrianskom kraji stúpnu miernejšie

Poplatok za využívanie spoločných priestorov zvýši celkovú mesačnú sadzbu klientov o šesť eur

NITRA 19. mája – Klienti v zariadeniach sociálnych služieb Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) zaplatia mesačne o šesť eur viac. Zvýšenie schválili krajskí poslanci. Ide o poplatok za využívanie spoločných priestorov, ktorý zvýši celkovú mesačnú sadzbu klientov. Pôvodný návrh bol desať eur a na aprílovom zastupiteľstve poslanci tento návrh aj schválili, ale župan Milan Belica všeobecne záväzné nariadenie nepodpísal pre formálne chyby. Na dnešné zastupiteľstvo bolo predložené rovnaké všeobecne záväzné nariadenie, poslankyňa Renáta Kolenčíková však navrhla znížiť sadzbu z 0,30 eura na 0,10 eura za deň.

Niektorí poslanci na minulom aj dnešnom rokovaní zvýšenie kritizovali. „Toto všeobecne záväzné nariadenie bolo prijaté narýchlo, neodborne a tendenčne a mali by tam byť doplnené konkrétne čísla a fakty,“ povedal poslanec Peter Oremus, ktorý bol najväčším kritikom aj na minulom zastupiteľstve. Ďalší poslanec István Farkas upozornil, že kraj prispieva zo svojho rozpočtu najnižšiu sumu pre klientov zo všetkých krajov na Slovensku.

Kolenčíková však oponovala, že to nie je pravda. „Je to mylné tvrdenie, v roku 2013 sme boli v rámci Slovenska vo výške príspevkov na sociálne služby na 2. mieste a napríklad poplatky za spoločné služby platia v niektorých krajoch už niekoľko rokov. Nehovoriac o tom, že po minulom zastupiteľstve nebola na úrad kraja doručená ani jedna pripomienka zo strany poslancov,“ povedala Kolenčíková.

Po búrlivej diskusii poslanci všeobecne záväzné nariadenie schválili. Jeho súčasťou bolo aj zníženie hodinovej sadzby za poskytovanie tlmočníckych služieb z 8,87 eura na 6,44 eura.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X