Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk, SH
15. júla 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Ponitrianske múzeum oslavuje 60 rokov od založenia, pripravilo si sériu podujatí Tak sme my…

Ponitrianske múzeum oslavuje okrúhle narodeniny. Pri tejto príležitosti pripravilo niekoľko zaujímavých podujatí.

V tomto roku si Ponitrianske múzeum v Nitre pripomína 60. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti múzeum pripravilo pre svojich návštevníkov sériu podujatí pod spoločným názvom Tak sme my…, súčasťou ktorých je výstava s rovnakým názvom.

Cieľom výstavy Tak sme my… je predstaviť rôznorodosť a špecifiká zbierkového fondu Ponitrianskeho múzea v Nitre. Výstava zdôrazňuje kľúčové úlohy tejto inštitúcie, a to akvizičnú a prezentačnú činnosť, ktoré múzeum realizovalo v období rokov 1962 – 2022.

Obrovská zbierka predmetov

Ponitrianske múzeum v Nitre v súčasnosti vlastní viac ako 84-tisíc zbierkových predmetov z oblasti prírodných a spoločenských vied.

Návštevníci sa môžu tešiť na prezentáciu vzácnych archeologických nálezov z obdobia praveku až po včasný stredovek, vrátane vzácnych pozlátených medených plakiet z Bojnej.

Počas 70-tych a 80-tych rokov minulého storočia zbierkotvorná činnosť múzea prispela k vytvoreniu výnimočnej kolekcie vtáctva a živočíchov z pohľadu ich raritného výskytu v regióne, či dokonca na Slovensku.

Paleontológia aj porcelán

Výstava bude prezentovať paleontologické nálezy – fosílie a živočíchy, ktorých výskyt je vzácny a ojedinelý, napriek tomu však zaznamenaný aj v biotopoch Nitrianskeho regiónu.

Odbor história predstaví významný regionálny podnik, Nitriansku maľovňu porcelánu, vrátane tvarovej typológie, motívov výzdoby a signatúry výrobkov.

Textílie a odevy

V oblasti etnografie výstava prezentuje predmety materiálnej kultúry – primárne kolekcie vybraných častí tradičného odevu a textílií zastúpené ženským odevom a textíliami využívanými primárne ženami v Ponitrí, Podzoborí, Požitaví a Tekove.

Prezentuje aj nekompletné, ale vzácne, ojedinelé fragmenty odevných súčiastok. Vyzdvihuje ich reprezentatívny, sviatočný charakter a zároveň vyzdvihuje ženský element v tradičnom prostredí.

Partnerom projektu je Nitriansky samosprávny kraj. Realizáciu výstavy Tak sme my… podporilo Mesto Nitra za oblasť podpora a rozvoj cestovného ruchu v meste Nitra.

Pozvanka_tak sme my.jpg
Foto: Ponitrianske múzeum v Nitre

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X