Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
stewardka regiojet
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
10. augusta 2015 Správy Nitra od NitraDen.skdennikn.sk

Pomsta politikov a konkurencie? Autobusom RegioJetu chcú kontrolóri zakázať stewardky.

Na linke medzi Bratislavou, Nitrou a Banskou Bystricou, ktorú prevádzkuje spoločnosť RegioJet, je opäť rušno. Denník N priniesol informáciu o tom, že inšpektorát práce dal stewardkám ústny zákaz pohybovať sa po autobuse.

Dôležitou súčasťou podnikania spoločnosti RegioJet sa stali stewardky a stewardi, ktorí sa v autobusoch aj vo vlakoch starajú o pohodlie cestujúcich – nosia im nápoje, noviny alebo odpovedajú na ich otázky. Ako informoval Denník N, nitrianskym inšpektorom práce to zrejme začalo prekážať. Pred niekoľkými týždňami vykonali v autobusoch RegioJetu jazdiacich na trase Bratislava-Nitra-Banská Bystrica.

DOPRAVA: Prezentácia vlaku RegioJet
SITAPohľad na interiér nového vagónu Astra spoloènosti RegioJet, ktorý bude súèasou súpravy jazdiacej na trati Bratislava - Košice. Bratislava, 7. október 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubèo

Podľa inšpektorátu by stewardky mali byť počas jazdy pripútané a nemali by sa starať o cestujúcich. Ako pre Denník N povedal hovorca RegioJetu Aleš Ondrůj, stewardky dostali na mieste vopred pripravený dokument s názvom „ústny zákaz“. Písalo sa v ňom o tom, že sa nemajú pohybovať po autobuse a nemajú sa starať o zákazníkov.

Dopravca sa proti tomuto zákazu odvolal a na svojich službách nechce nič meniť. Podľa zástupcov RegioJetu v tomto prípade nejde primárne o stewardky. „Kontrola a následné rozhodnutie inšpektorátu sú ďalšou z klientelisticko-korupčných snáh dostať nás z linky Banská Bystrica-Nitra-Bratislava, kde sme začali jazdiť pred polrokom,“ dodáva pre Denník N Ondrůj. RegioJet si myslí, že kontrolu iniciovala konkurencia, aby dosiahla to, že český dopravca prestane nasadzovať stewardky, čím by prišiel o jedno zo svojich lákadiel.

Inšpektori celú vec nechcú komentovať, pretože kontroly vraj ešte nie sú uzavreté. Právnička nitrianskeho inšpektorátu práce Janka Prekopová pre Denník N uviedla, že sa zistenia inšpektorátu musia prerokovať s kontrolovanými subjektmi a tie majú lehotu na to, aby sa k nim vyjadrili. RegioJet vraj nie je jediným dopravcom, na ktorého sa inšpektorát zameral. Podľa Prekopovej sa kontrolovali štyri subjekty.

autobus RegioJet
SITA

Český dopravca využíva stewardky už niekoľko rokov a nie je známe, že by mal voči tomu niekto výhrady. Na trase Košice-Praha jazdia niekoľkokrát za deň autobusy materskej spoločnosti RegioJetu Student Agency, ktoré poskytujú rovnaké služby. Podľa hovorcu RegioJetu v tom doteraz nikto nevidel problém.

Slovenské predpisy pôsobenie stewardiek nijako podrobne neupravujú. V zákone o cestnej premávke z roku 2009 sa uvádza iba to, že „osoba sediaca na sedadle povinne vybavenom bezpečnostným pásom je povinná toto zariadenie použiť“. Inšpektorát však argumentuje zákonom o organizácii pracovného času v doprave. Zákon uvádza, že že aj pri pracovníkoch, ktorí zabezpečujú obsluhu cestujúcich, je zamestnávateľ povinný dodržiavať ustanovenia o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Dopravnej polícii však stewardky neprekážajú. Šéf dopravnej polície Ján Ignaták pre Denník N povedal: „V autobusoch je bežné, že sa ľudia počas jazdy presúvajú, napríklad aj vtedy, keď sa blíži zastávka alebo keď potrebujú na toaletu. My tieto veci neplánujeme ani kontrolovať, ani pokutovať.“

To, či sa kontrola konala z iniciatívy samotného inšpektorátu alebo na podnet niektorého z konkurenčných dopravcov, nie je známe. Inšpektorát totiž musí vo veci zachovať podľa Prekopovej mlčanlivosť. Dvaja hlavní konkurenti českého dopravcu – Arriva a Turancar – sa k podnetom na inšpekciu nehlásia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X