Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ŽABOKREKY: Výstava poľovníckych úlovkov
Viac ako tisíc poľovníkov združuje regionálna organizácia v Turci. S minuloroènými úlovkami sa predstavili na tradiènej výstave v Žabokrekoch, ktorú si poèas soboty a nedele prišlo pozrie množstvo zvedavcov. Tí tu mohli vidie viac ako 240 exponátov ulovených jeleòov, trofeje srnèej zveri a ïaľšej ulovenej zveri. Raritou hádam bol ulovený kamzík alpský, ktoré je možné vidie v Gaderskej doline. Nechýbali trofeje medveïa, líšky, diviakov, èi vlka. Za raritu je možné považova ulovenie jedného psíka medveïovitého, ktorý zaèína rozširova svoje teritórium aj do tohto regiónu. Žabokreky, 29. marec 2008. Foto: SITA/Jozef Hulka
19. marca 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ilustračné: SITA/AP

Poľovníci predstavia trofeje v Ponitrianskom múzeu

V Ponitrianskom múzeu bude vyše štyristo kusov trofejí raticovej zveri – jelenej, danielej, srnčej, muflónej a diviačej a lebiek šeliem ulovených v poľovníckej sezóne 2013-2014

NITRA 19. marca – Poľovnícke fanfáry otvoria výstavu Trofeje poľovnej zveri v Ponitrianskom múzeu v Nitre v piatok 21. marca. Výstava trofejí predstaví výsledky chovateľskej práce poľovníkov v pôsobnosti Obvodnej poľovníckej komory v Nitre. „Vystavované trofeje sú odrazom nielen samotnej úrovne genofondu, ale aj celého systému celoročnej starostlivosti o zver a bude tu 406 kusov trofejí raticovej zveri – jelenej, danielej, srnčej, muflonej a diviačej a lebiek šeliem ulovených v poľovníckej sezóne 2013-2014,“ informoval riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko.

V múzeu takto predstavia trojefe už po 28-krát, čo je na Slovensku ojedinelé, keďže príprava výstavy je náročná pre veľké množstvo exponátov, ktoré treba zmerať, vyhodnotiť a špeciálne označiť. „Tento postup však nie je len pre orientáciu návštevníkov, ale aj pre majiteľov trofejí, pretože niektoré exponáty sú na prvý pohľad identické a tak sa napríklad lebky merajú tak, že sa ponoria do vody a zisťuje sa ich presný objem,“ dodal Števko. Sprievodný katalóg poskytne prehľad o počte zveri v revíroch, správnom selektívnom love trofejových jedincov, ale aj o bodovaní trofejí a udelení medailí. Výstavu doplnia preparáty poľovných druhov zveri zo zbierok Ponitrianskeho múzea.

Počas vernisáže budú otvorené aj dve sprievodné výstavy. Poézia dreva predstaví tvorbu umeleckého rezbára Jána Homolu, ktorý sa venuje umeleckému a úžitkovému rezbárstvu. Jeho diela sú známe na viacerých kontinentoch. Zdobia okrem iného aj interiér španielskeho kráľa Juana Carlosa I. a prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Druhá výstava Obrázky z prírody bude patriť výtvarnej tvorbe poľovníka Milana Harangozóa z Dyčky. Výstavy potrvajú do 20. apríla.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X