Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Havanska universita wiki.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autor: takethemud – File:University of Havana.JPG, en.wikipedia.org, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org
5. júna 2018 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Poľnohospodárska univerzita podpísala spoluprácu s dvoma kubánskymi univerzitami

Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre podpísala bilaterálne zmluvy o spolupráci s dvoma kubánskymi univerzitami. Spolupracovať bude s Havanskou univerzitou a Univerzitou Maxima Gomeza Baeza v Ciego de Avila.

Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v týchto dňoch navštívil vrcholový predstaviteľ Ministerstva vyššieho vzdelávania Kuby Mario Manuel Ares Sánchez, ktorý na Slovensku študoval. Ako povedal, radi by nadviazali na bohaté kontakty medzi bývalým Československom a Kubou v druhej polovici 20. storočia.

„Začali sme asi pred dvoma rokmi a v súčasnosti je už na svete 10 – 15 bilaterálnych zmlúv so slovenskými univerzitami. Bola podpísaná aj zmluva s ministerstvom školstva a rektorskou konferenciou, no domnievam sa, že najdôležitejšie sú dvojstranné zmluvy, ktoré prinesú konkrétne výsledky,“ povedal Sánchez. Kubánska strana má záujem o výmenu študentov aj pedagógov v rámci programu Erasmus +, aj o spoluprácu vo výskume.

Jedna z najstarších univerzít

Ako informovala Katarína Potoková z SPU, na Kube existujú iba verejné vysoké školy, je ich tam v súčasnosti päťdesiat. „Havanská univerzita, s ktorou sme podpísali zmluvu, je jednou z najstarších univerzít v Latinskej Amerike, vznikla v roku 1728,“ uviedla.

V súčasnosti kladie kubánske Ministerstvo vysokého školstva veľký dôraz na medzinárodnú spoluprácu, v poslednom období nadviazalo viaceré kontakty s inštitúciami v krajinách Európskej únie. Má záujem o spoluprácu najmä v oblasti výučby anglického jazyka, obnoviteľných zdrojov energie, poľnohospodárstva a potravinárstva, ochrany životného prostredia, klimatických zmien, využívania vody, informatiky a telekomunikácií, biotechnológií, biomedicíny či farmácie.

V druhej polovici 20. storočia na SPU študovali mnohí kubánski študenti. V júni 1972 navštívil univerzitu Fidel Castro, jeho návštevu zachytávajú dobové fotografie.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X