Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SOŠ veterinárna
SITA
25. mája 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Polícia začala trestné stíhanie pre stavebné práce na škole bez zmluvy

Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s tým, že na Strednej odbornej škole veterinárnej v Nitre stavala firma bez zmluvy. Kým na to Nitriansky samosprávny kraj ako zriaďovateľ školy prišiel, preinvestovala tam stavebná firma JUMA Nitra vyše 300-tisíc eur.

Ako uviedla nitrianska krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková, vo veci bolo začaté trestné stíhanie pre porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku. V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi desať až 15 rokov väzenia. Konkrétna osoba zatiaľ obvinená nebola.

Trestné oznámenie podal Nitriansky samosprávny kraj (NSK) v novembri 2017, polícia ho však odmietla uznesením z 20. februára. Kraj voči tomu podal sťažnosť. Ako v apríli informoval hovorca Krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček, okresný prokurátor 5. apríla uznesenie policajnej vyšetrovateľky zrušil a dal záväzný pokyn začať trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Nevyhnutné stavebné práce

Nitriansky samosprávny kraj vyhlásil koncom júna 2017 súťaž na rekonštrukciu vstupnej časti, krčkov a telocvične v Strednej odbornej škole veterinárnej v Nitre. Vyhrala firma JUMA Nitra s ponukou 1 066 645 eur, pričom deklarovala, že práce stihne za 22 pracovných dní. Kraj však súťaž zrušil. Predseda kraja Milan Belica mal pochybnosti, že za 22 dní sa nedá stavba kvalitne spraviť vzhľadom na rozsah a technologické postupy, ktoré si vyžadujú určitý čas. Firma napriek tomu v areáli školy začala stavať, na čo kraj prišiel 26. októbra 2017. Belica povedal, že sa ešte nestretol „s takýmto prípadom, že by nejaká firma nastúpila na stavenisko bez jeho riadneho odovzdania a bez podpísania zmluvy“. Riaditeľka školy Edita Križanová sa obhajuje tým, že z úradu kraja mala informácie, že s firmou bola podpísaná zmluva. Pre kauzu odišiel zo školy technicko-hospodársky námestník riaditeľky Jozef Porubský.

Krajskí poslanci po prevalení kauzy rozhodli, že do konca mája má firma JUMA Nitra urobiť „nevyhnutné stavebné práce smerujúce k riadnemu ukončeniu časti zrealizovaného diela“ v maximálnej cene 68 756 eur. V praxi to znamená zakonzervovanie stavby. Do tohto termínu jej kraj zaplatí uznané oprávnené náklady 310 157 eur s DPH. Firma má nahradiť náklady, ktoré mal NSK s vypracovaním znaleckého posudku na cenu zrealizovanej stavby a na prípravu dohody o urovnaní vo výške 6 100 eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X