Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
deti tínedzeri mobil aplikácia varovanie polícia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
21. júla 2020 Správy Nitra od NitraDen.skKR PZ Nitra Diskusia()

Polícia varuje pred nástrahami TikToku, pozor si majú dávať rodičia aj tínedžeri

Polícia okrem varovania predstavila aj niekoľko rád pre rodičov aj samotných používateľov.

TikTok patrí v súčasnosti medzi veľmi obľúbené mobilné aplikácie a svojich užívateľov má nielen v Nitre, ale aj vo zvyšku krajiny. Používateľmi aplikácie sú prevažne osoby do 20 rokov, avšak obľubu si vyslúžila aj u mladistvých do 15 rokov.

Polícia vystríha pred narušením súkromia či kyberšikanou. Je nutné si uvedomiť, že videá uverejnené na TikToku sa dostávajú k mase neznámych internetových užívateľov, medzi ktorými sú aj potenciálni páchatelia trestnej činnosti. Je preto dôležité chrániť si súkromie a obmedziť obsah svojho účtu len pre úzky okruh ľudí.

Tínedžeri si často neuvedomujú riziká svojho konania, keďže mnohí zverejňujú svoje videá, na ktorých sa objavujú sporo oblečení. Niekedy pritom ide o deti vo veku pod 15 rokov. Videami chcú pobaviť, prípadne sú súčasťou výzvy. Ako upozorňuje polícia, práve takýto obsah láka anonymných užívateľov, medzi ktorými sú aj pedofili.

Odporúča sa skôr diskusia a rozhovor o tejto sociálnej sieti, ako zakazovanie zo strany rodičov. Otvorená diskusia, prípadné zapájanie sa do tvorby vtipných videí môže byť podľa polície dokonca nástrojom k zlepšeniu či stmeleniu vzájomného vzťahu, ale aj kontrolou nad celým obsahom ďalších videí.

Polícia prináša niekoľko rád k používaniu TikToku

  1. Ak si odmietate uzamknúť účet pre svojich priateľov, uvedomte si, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí vám môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsobte obsah svojich videí.
  2. Zverejňujte iba také videá, za ktoré sa nebudete hanbiť.
  3. Nezverejňujte také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť, v ktorom meste, nebodaj na ulici bývate.
  4. V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich.
  5. Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa.
  6. Nikdy nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí by vás takouto formou vydierali, nestraťte svoju hrdosť a vždy situáciu riešte s chladnou hlavou.
  7. Nepublikujte videá, na ktorých ste sporo oblečení, pretože sa takouto formou podieľate na výrobe obsahu pre pedofilov.
  8. Nikdy nikomu neposielajte svoje nahé fotografie alebo videá, ani vo forme súkromnej správy.
  9. Zapájajte sa iba do takých výziev, pri ktorých vám nič nehrozí (to, že niekto pred vami výzvu splnil neznamená, že vám sa to podarí).

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X