Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VLÁDA: Rokovanie 89. schôdze vlády
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister vnútra Robert Kaliòák odpovedá na otázky novinárov po skonèení rokovania 89. schôdze vlády SR. Bratislava, 8. január 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
29. januára 2014 Správy NitraKrimi od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

Polícia v prípade z Nitry zbierala dôkazy na ťažšie obvinenie, tvrdí Kaliňák

Minister vnútra Robert Kaliňák vysvetľoval, prečo obvinenie mužov z útoku v Nitre prišlo až po skoro štyroch mesiacoch

BRATISLAVA 29. januára – Policajti sa pripravovali na to, aby útočníkov v Nitre mohli obviniť za prísnejšie paragrafy. Takto polícia zdôvodnila ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, prečo päticu mužov zadržala a obvinila až teraz v januári, po medializácii videa s bitkou, hoci útok sa stal už začiatkom októbra. „Polícia mala záujem – po tom, čo mala k dispozícii video, pretože ten útok bol naozaj masívny – o kvalifikáciu, ktorá je prísnejšia ako obyčajné ublíženie na zdraví,“ vysvetľoval dnes Kaliňák s tým, že útočníkov chceli obviniť z pokusu o ublíženie na zdraví podľa takého ustanovenia trestného zákona, ktoré sa posudzuje a trestá prísnejšie. Kaliňák si nemyslí, že príprava na obvinenie trvala polícii dlho, ale pripustil, že teraz už tento krok súvisel aj s medializáciou prípadu. Zatiaľ si nemyslí, že by postup polície mala preveriť inšpekcia ministerstva vnútra. „Tento útok bol vedený s veľkou razanciou,“ poznamenal minister s tým, že prípad je zachytený na kamere a naznačuje snahu o masívny útok, ktorý by mal mať zodpovedajúcu právnu kvalifikáciu. „Niektoré zranenia boli len so šťastím ľahšie, stačili dva-tri milimetre inde a už by to zranenie bolo výrazne ťažšie,“ dodal.

Na obvinenie z vážnejšieho skutku policajti potrebovali dôkazy, napríklad zdravotné posudky. Znalec sa podľa ministra rozprával pravdepodobne s každým poškodeným. Upozornil, že pri takýchto bitkách páchatelia, obvinení z menej závažných paragrafov, neraz vyviaznu len s peňažným trestom.

Na otázku, prečo neboli útočníci najprv obvinení z ľahšieho skutku a neskôr sa im mohlo obvinenie rozšíriť, Kaliňák povedal, že vyšetrovanie možno viesť rôznymi spôsobmi. „Ja som dostal toto vysvetlenie,“ povedal s tým, že už spomínané úkony, o ktoré sa policajti snažili, boli veľmi nápomocné.

Druhý útok, pri ktorom vážne zranili aj majiteľa nitrianskeho podniku, sa stal na prelome rokov. „Tam bolo jednoduchšie konanie, 22. januára boli všetky veci ukončené,“ povedal minister. V druhom prípade boli iní útočníci aj iní poškodení, poznamenal. Prvý skutok je kvalifikovaný tak, že páchateľom hrozí až 12 rokov väzenia, za druhý maximálne 10 rokov väzenia.

Kaliňák pripustil, že Nitra má aj problém zo zásahmi policajtov, lebo tam zrušili jedno obvodné oddelenie a druhému zrušili hliadkovú službu. „To je vec, ktorú sme začali naprávať tým, že tú hliadkovú službu zatiaľ vykonáva krajský útvar, ktorým je Pohotovostná motorizovaná jednotka,“ dodal Kaliňák, ktorý nerozumie, prečo k spomínaným zmenám v minulosti došlo.

Minister pripustil, že útočníci by mohli byť na základe svojho výzoru považovaní za záujmovú skupinu. Podľa doterajších informácií však dôvodom bitky bol konflikt v bare, nie rasistický podtext. „Ich samotné správanie je pod drobnohľadom polície, to je fakt,“ uviedol Kaliňák.

Za výtržnosti a útoky, ktoré sa stali v Nitre vlani v októbri 2013 a na Nový rok, policajti obvinili siedmich mužov. Totožnosť ďalšieho podľa Kaliňáka zisťujú. Denník Sme, ktorý o prípade informoval ako prvý, písal o tom, že ide o údajných neonacistov, ktorí sa zameriavajú na jeden študentský podnik v Nitre. Prvý prípad sa stal 5. októbra 2013 asi o 23:30 v priestoroch nočného baru. Partia mladých mužov po hádke s obsluhou na ňu zaútočila, troch zranila. Druhý incident sa odohral 1. januára asi o pol štvrtej nadránom. Trojica mladíkov sa dobýjala do nočného klubu a poškodila okná. Majiteľ podniku sa snažil výtržníkov odfotiť – výtržníci ho napadli a zlomili mu nohu. „Ani v jednom z prípadov neboli preukázané znaky extrémizmu,“ povedala nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.

Vyšetrovateľ v utorok 28. januára obvinil päť osôb zo zločinov ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva. Ide o 24-ročného Dušana V., 21-ročného Petra S., 26-ročného Borisa H., 33-ročného Martina B. a 24-ročného Michala P. Zatiaľ sú v cele policajného zaistenia, je na nich návrh na väzobné stíhanie. V druhom prípade obvinili 23-ročného Jána Ď. a 26-ročného Petra S. pre zločiny ublíženia na zdraví a výtržníctva. Stíhajú ich na slobode. Polícia v súvislosti s týmto nočným barom riešila v minulom roku štyri priestupky proti majetku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X