Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robotnik pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com
5. apríla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk Diskusia()

Polícia odmietla trestné oznámenie kraja v súvislosti so stavaním v škole bez zmluvy

Polícia odmietla trestné oznámenie, ktoré podal Nitriansky samosprávny kraj v novembri 2017 v súvislosti s tým, že na Strednej odbornej škole veterinárnej v Nitre stavala firma bez zmluvy. Kým na to kraj ako zriaďovateľ školy prišiel, preinvestovala tu stavebná firma JUMA Nitra vyše 300-tisíc eur.

„Trestné oznámenie podané v tejto veci vyšetrovateľka Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre uznesením z 20. februára odmietla,“ uviedol hovorca nitrianskej prokuratúry Jaroslav Maček. Kraj podal voči uzneseniu sťažnosť. „Sťažnosť bola predložená prokurátorovi Okresnej prokuratúry Nitra, ktorý o nej rozhodne,“ doplnil Maček. Vec bola právne kvalifikovaná ako obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Nitriansky samosprávny kraj vyhlásil koncom júna 2017 súťaž na rekonštrukciu vstupnej časti, krčkov a telocvične v Strednej odbornej škole veterinárnej v Nitre. Vyhrala firma JUMA Nitra s ponukou 1 066 645 eur, pričom deklarovala, že práce stihne za 22 pracovných dní. Kraj však súťaž zrušil. Nitriansky župan Milan Belica mal pochybnosti, že za 22 dní sa nedá stavba kvalitne spraviť vzhľadom na jej rozsah a technologické postupy, ktoré si vyžadujú určitý čas. Firma napriek tomu v areáli školy začala stavať, na čo župa prišla 26. októbra 2017.

Nie je to prvýkrát

Polícia zastavila trestné stíhanie v súvislosti s touto školou a tou istou firmou už aj v minulosti. V roku 2014 podpísala Stredná odborná škola veterinárna v Nitre s firmou JUMA Nitra zmluvu za 466-tisíc eur, čo bolo o 145-tisíc eur viac, ako bola víťazná ponuka tejto firmy vo verejnej súťaži. V súťaži pritom bolo až desať cenových ponúk nižších od sumy, ktorú nakoniec škola zaplatila firme JUMA Nitra. Dodatkom k zmluve sa predĺžila aj lehota zhotovenia stavby, a to na trojnásobok oproti pôvodnej ponuke. Upozornila na to vtedy Transparency International Slovensko.

„Prokuratúra v roku 2014 na základe vlastných poznatkov týkajúcich sa verejného obstarávania odstúpila polícii vec podozrenia z trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Vyšetrovateľ toto trestné stíhanie zastavil 23. júna 2015,“ informoval Maček.

S firmou JUMA Nitra sa stále spojiť nepodarilo. Riaditeľka školy Edita Križanová je celý týždeň na pracovnej ceste v zahraničí.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X