Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestské zastupiteľstvo Nitra zasadací poriadok po novom
ilustračné: Marek Štrba, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o Mestské zastupiteľstvo Nitra zasadací poriadok po novom
7. decembra 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Podnet ombudsmanky k zasadnutiam výborov prokuratúra odložila. Verejnosť sa na ne zatiaľ nedostane

Zasadnutia výborov mestských častí sú neverejné na návrh skupiny poslancov za Smer-SD, ktorým sa nepáčilo, že na rokovania chodili občania, ktorí ich údajne osočovali.

Okresná prokuratúra v Nitre nebude skúmať zákonnosť rokovacieho poriadku výborov v mestských častiach v Nitre. Zasadnutia výborov sú od jari neverejné. Nepáči sa to niektorým občanom a ani verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej, ktorá žiadala mesto o zmenu s odôvodnením, že ide o zásah do základných práv a slobôd. Mesto jej však nevyhovelo.

Dubovcová preto 22. októbra postúpila nitrianskej prokuratúre podnet od občana, ktorý dostala elektronickou poštou 7. mája. Prokurátor podnet odložil.

„Výbory v mestských častiach v zmysle zákona o prokuratúre nemožno považovať za orgány verejnej správy, v dôsledku čoho prokurátor nie je oprávnený preskúmavať ich činnosť, respektíve ich akty, vrátane postupu pri ich vydávaní,“ zdôvodnil hovorca Krajskej prokuratúry v Nitre Jaroslav Maček. Rokovací poriadok výborov v mestských častiach teda prokuratúra nemôže dozorovať, dodal Maček.

Zasadnutia výborov mestských častí sú neverejné na návrh skupiny poslancov za Smer-SD, ktorým sa nepáčilo, že na rokovania chodili občania, ktorí ich údajne osočovali. Mesto zatiaľ verejnosť zasadnutí obnoviť neplánuje.

„Je potrebné, aby prišla iniciatíva z výborov mestských častí, pretože my autoritatívne nechceme vstúpiť do rokovaní a činnosti výborov mestských častí. Pokiaľ niektorý z výborov takýto návrh dá, zastupiteľstvo sa ním určite bude zaoberať,“ reagoval pred časom prednosta nitrianskej radnice Igor Kršiak.

Ako dodal, legislatíva striktne neupravuje, či má byť zasadnutie výboru mestskej časti verejné alebo neverejné, vyplýva to len zo zásad činnosti týchto výborov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X