Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vianoce_pixabay 1 1.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
20. decembra 2016 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Podľa prieskumu oslavuje Vianoce 95 percent Slovákov. Patríte k nim?

Vianoce oslavuje takmer 95 percent Slovákov. Vyplýva to z prieskumu agentúry GfK, ktorý realizovala v novembri na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov vo veku od 15 do 79 rokov. Vianočné darčeky nakupujú viac ženy ako muži, a to najmä vo vekovej kategórii 20 až 29 rokov a potom od 50 do 59 rokov. Ozdobiť si doma vianočný stromček je tiež dôležitejšie pre ženy ako mužov.

Najviac plánujú čas stráviť s rodinou mladí ľudia vo veku 20 až 29 rokov, ktorí s ňou nie sú až toľko počas bežného roka. „Zistili sme, že pre vyše 80 percent ľudí je prioritou stretávať sa so svojimi blízkymi, širšou rodinou, ale aj priateľmi počas Vianoc,“ povedal Rastislav Kočan, obchodný riaditeľ GfK Slovakia. Táto vianočná tradícia je dôležitá pre všetkých ľudí bez ohľadu veku, pohlavia či regiónu, v ktorom bývajú.

Počas tohtoročných Vianoc sa plánuje zúčastniť na bohoslužbe 46 percent ľudí, pričom žien je o desať percent viac ako mužov, a vyše polovica z nich je vo vekovej kategórii nad 50 rokov. Na slávnostnej polnočnej omši sa plánujú zúčastniť necelé dve pätiny ľudí, pričom opäť sú viac zastúpené ženy a z regiónov dominuje východné Slovensko.

Koledovať plánuje ísť 13 percent ľudí, najmä mladých do 18 rokov. Najviac koledníkov bude v obciach do 5000 obyvateľov. Už len jedna tretina ľudí posiela tradičné vianočné pohľadnice. Tento zvyk dodržiavajú dve pätiny žien a až polovica ľudí má nad 60 rokov.

Keď ľudia spomínajú na Vianoce v detstve, najdôležitejšie pre nich (85 percent) bolo stráviť čas s blízkymi a mať doma vianočný stromček (82 percent). Vianočné pohľadnice posielali kedysi až tri pätiny ľudí. V detstve chodilo viac ľudí na bohoslužby ako dnes (64 percent), takmer tri pätiny ľudí chodili v detstve na polnočnú omšu a vyše polovica ľudí v detstve koledovala.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X