Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
biodiverzna-luka-levice-nitra-gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages
3. septembra 2019 Správy Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Pod Zoborom sa môžu objaviť menej kosené miesta, zakladaním biodiverzitných lúk v meste chcú pomôcť nielen živočíchom

Mesto informuje o tom, že sa v meste objaví niekoľko miest s nižšou intenzitou kosenia. 

Vznikom biodiverzitných lúk v meste chcú pomôcť nielen živočíchom, ale aj udržaniu vlahy v meste. Mesto sa týmto spôsobom pridá k mestám, ktoré šetria prírodu zakladaním biodiverzitných lúk. V rámci projektu zvažujeme výber desiatich až pätnástich lokalít tak, aby boli zastúpené v každej mestskej časti. Tu sa bude kosiť menej intenzívne,“ informovala na stránke mesta iniciátorka zámeru mestská poslankyňa Jarmila Králová, ktorá je predsedníčkou komisie pre životné prostredie, verejný poriadok a komunálne činnosti pri mestskom zastupiteľstve.

Ide o projekt, v rámci ktorého sa na vybraných lokalitách vysejú lúčne porasty. Na nich nájdu útočisko rôzne druhy hmyzu, ktoré v nízko kosených trávnikoch neprežijú a tiež drobné vtáctvo a najmä vymierajúce opeľovače – čmeliaky a včely. Lúčne porasty sa budú kosiť menej často ako trávniky. Lepšie tak budú zvládať vysoké teploty, po ktorých často kosený trávnik vysychá. Biodivezitné lúky nestrácajú schopnosť zadržiavať zrážkovú vodu a pomôžu pri ochladzovaní okolitého prostredia,“ vysvetlila poslankyňa Jarmila Králová.

Podľa slov poslankyne Královej bude v rámci komisie zriadená pracovná skupina systematicky sa zaoberajúca témou biodiverzitných lúk v mestskej zeleni. Táto skupina bude pozostávať z odborníkov, ktorí vyberú najvhodnejšie lokality na výsadbu lúčnych porastov a určia stratégiu vzniku takýchto lúk v Nitre. Taktiež sa počíta s osvetovou kampaňou a diskusiami s obyvateľmi Nitry.

Na diskusiách budú odborníci z radov alergológov, klimatológov, vodohospodárov a včelárov vysvetľovať celkový prínos – so všetkými plusmi, mínusmi a rizikami. Privítame všetky dobré nápady a pripomienky občanov,“ dodala Jarmila Králová.

Biodiverzitné lúky majú viacero výhod, ako skrášľovanie okolia či ochrana biodiverzity. Mesto dodáva, že biodiverzitné lúky môžu počas horúceho leta prispieť k ochladzovaniu prostredia vo vyššej miere ako bežne kosený trávnik, zadržiavajú vlahu, obsahujú menej alergénnych druhov a chránia biodiverzitu. Biodiverzitné lúky priamo v meste, vrátane sídlisk a vnútroblokov, sú jedným z dôležitých prvkov adaptácie mesta na klimatické zmeny

Výber plôch pre biodiverzitné lúky bude podmienený ich nekonfliktnosťou z pohľadu prevádzky, funkcie, dostupnosti a umiestnenia v lokalite. Určite nie je v záujme veci, aby nevhodný výber negatívne ovplyvnil verejnú mienku. Skôr naopak, projekt sa bude uchádzať o podporu verejnosti otvorenou komunikáciou, verejnými diskusiami a pozitívnou argumentáciou,“ dodal Štefan Lančarič z útvaru hlavného architekta. Vzhľadom na meniacu sa klímu, musí samospráva reagovať a prinášať riešenia v prospech kvality života obyvateľov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X