Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
stara nitra
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
23. júla 2022 Zaujímavosti od NitraDen.skwww.nitra.sk Diskusia()

Počuli ste už o týchto nitrianskych povestiach, hovoria o duchoch a strašidlách pod Zoborom?

Ako dobre poznáte Nitru? Vedeli ste, že existuje legenda, ktorá hovorí o bezhlavom mníchovi, duchovi slávneho generála či čiernom psovi s krvavými očami? Viac sa o týchto povestiach dočítate v článku.

Bezhlavý mních

Najznámejším nitrianskym strašidlom bol bezhlavý mních, ktorý sa objavoval v Hornom meste. Tento duch sa neobjavoval veľmi často, ale za to, keď sa už niekomu zjavil, znamenalo to, že sa blíži určité nešťastie či pohroma. Ľuďom sa zjavoval najmä na Hradnej ulici.

Bezhlavý mních bol vždy oblečený vo františkánskom rúchu, na nohách mal sandále – a vôbec, až na chýbajúcu hlavu mal solídny ľudský výzor,“ uvádza mesto Nitra na svojej webstránke. Dodnes nikto nevie, kde a prečo stratil mních svoju hlavu.

Bezhlavý Mnichov
Foto: pixabay.comcanina-hrad-ghost-desivé-hrozné-1837344/

Duch mlynára Rismana

Ďalšia povesť hovorí o duchovi, ktorý sa zjavoval ľuďom od Mostnej ulice až po hradný kopec v Nitre.

Na konci tejto cesty sa údajne o polnoci zjavoval muž, ktorý prosil o almužnu s klobúkom v rukách. Keď mu okoloidúci hodili do klobúka zopár drobných, peniaze vraj vypadli, akoby klobúk nemal dno.

„Starí Nitrania tvrdili, že je to duch mlynára Rismana. Mlynár Risman bol veľmi skúpy, nikdy nedal žobrákom almužnu a preto musí ako strašidlo za svoju lakomosť pykať,“ uvádza Nitra.

Čierny pes s krvavými očami

Táto povesť hovorí o čiernom psovi s veľkými krvavými očami a dlhým chvostom, ktorý sa o polnoci zjavuje pred hradnou bránou.

Stráži tak vstup na hrad pred každým, kto by chcel hradnú bránu prestúpiť. Hovorí sa, že ide o ducha Turka, ktorý zabil veľa obrancov pred spomínanou hradnou bránou, a tak musí pri nej za trest strážiť hrad.

Čierny pes
Foto: pixabay.com

Slávny generál

Na Braneckého ulici v Nitre bol prvý rožný dom kedysi zemanskou kúriou, nazývanou aj očkayovskou, nakoľko patrila slávnemu generálovi Očkaymu. Tomu bola v Nových Zámkoch sťatá hlava za zradu Rákocziho.

Povráva sa, že sa pred danou kúriou zjavuje o polnoci čierny koč, do ktorého nasadá slávny generál bez hlavy idúc na cesty pozdĺž Pároviec. Na cestách údajne hľadá svoju stratenú hlavu.

Bosorka a štyri kravy

Jedného dňa v mestskej časti Chrenová (vtedajšia dedinka Tormoš) gazda zistil, že jeho štyri kravy pri dojení nedávajú mlieko. Vyzeralo to, akoby ich už niekto v noci podojil. A tak sa gazda rozhodol v noci ostať hore a chytiť vinníka.

Okolo polnoci zazrel starenu, ktorá išla do maštale, rozbehol sa za ňou, no v maštali po nej nebolo ani stopy. Namiesto štyroch bolo zrazu v maštali päť kráv. Gazda vedel o čo ide, a tak sa rozhodol bosorku prekabátiť.

Išiel hneď hľadať podkovy spolu s náradím a podkul všetkých päť kráv. Odvtedy sa už tá piata u neho nikdy neukázala a nechýbalo ani mlieko.

Podkova
Foto: pixabay.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X