Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Horizon33_2014-5-31_11-28-39
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
31. mája 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sktransparency. blog.sme, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Pochybnú zákazku na zateplenie na Strednej odbornej škole veterinárnej preveruje prokuratúra!

Súťaž na zateplenie budovy školy a internátu vyhrala firma s najnižšou ponukou, no po podpísaní zmluvy sa táto ponuka navýšila o 145-tisíc eur.

Ako informuje Transparency International Slovensko v článku Ďalšia nominácia na najhorší tender roka?, Stredná odborná škola veterinárna v Nitre vypísala minulý rok v decembri súťaž na Zlepšenie energetickej hospodárnosti na budovy škole a internátu. Hlavnými kritériami bola cena a dĺžka trvania rekonštrukcie internátu a budovy školy.

Súťaž vyhrala firma JUMA Nitra, s.r.o., ktorá ponúkla, že vykoná zateplenie za najnižšiu cenu 320 835 eur s DPH. Táto suma bola o tretinu menšia, ako odhadovalo vedenie školy a zateplenie sa malo dokončiť do troch mesiacov.

Tento rok v apríli však riaditeľka školy Edita Križanová podpísala z firmou JUMA zmluvu za 466-tisíc eur. Zápisnica z otvárania ponúk však ukazuje, že bolo predložených celkovo desať ponúk, ktoré boli nižšie od sumy v podpísanej zmluve.

Ďalším sporným bodom bolo prijatie Dodatku č.1 týždeň po podpísaní zmluvy. Na základe dodatku sa výrazne zmenili platobné podmienky za zateplenie, a to v neprospech školy. Pôvodne mala byť totiž cena za prácu spoločnosti JUMA fakturovaná a zaplatená po kolaudácii. Podľa dodatku však škola bude platiť spoločnosti na základe čiastkových faktúr vystavovaných raz za mesiac.

Mesiac a pol po prijatí tohto dodatku bol prijatý Dodatok č. 2, ktorým sa predĺžila platnosť zmluvy o 6 mesiacov. To znamená, že sa pôvodná lehota dokončenia zatepľovacích prác v porovnaní s pôvodnou ponukou trojnásobne predĺžila.

Horizon33_2014-5-31_10-36-19

V zákone o obstarávaní sa však píše, že “je zakázané uzatvoriť dodatok k zmluve, ktorá je výsledkom postupu verejného obstarávania, ak by sa jeho obsahom…dopĺňali alebo menili podstatným spôsobom podmienky, ktoré by v pôvodnom postupe zadávania zákazky umožnili účasť iných záujemcov alebo uchádzačov, alebo ktoré by umožnili prijať inú ponuku ako pôvodne prijatú ponuku.”

Škola síce na svojej internetovej stránke zverejnila zmluvu s víťazom súťaže, no výsledok tendra a dokumentáciu nepublikovala na webstránke Úradu pre verejné obstarávanie, a to napriek tomu, že to prikazuje zákon.

Na celý prípad sme sa pýtali riaditeľky školy, ktorá nám odmietla poskytnúť informácie, pretože sa podklady nachádzajú na Okresnej prokuratúre v Nitre. Zverejnením informácií by totiž mohlo byť považované za zasahovanie do vyšetrovania správneho orgánu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X