Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
POLÍCIA: Vypátrala zlodeja
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Mladý muž sa vlámal do baru a vylomil výherný automat, krátko po èine skonèil v rukách polície. Dvadsaroèný mládenec sa do podniku v kultúrnom dome v Makove v okrese Èadca vlámal v noci z utorka na stredu. Najskôr poškodil zámok na vchodových dverách, dnu sa však dostal až po tom, èo robil okno na boènej strane. Z pokladne ukradol 450 eur, potom vylomil zásobník hracieho automatu a zobral z neho 716 eur. Už o pár hodín zlodeja policajti vypátrali. Mladíka z obce Kolárovice obvinili z krádeže. Bratislava, 29. marec 2012. Foto: SITA/KRPZ Žilina
21. marca 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 ilustračná: SITA

Počet hazardných hier v meste stúpa

Hazardu je v našom meste viac ako v minulosti, no príjem má z nich mesto nižší, tvrdí vedúci odboru Mestského úradu v Nitre

NITRA 21.marca – Počet hazardných hier v meste pod Zoborom stúpa, myslí si vedúci odboru miestnych daní a poplatkov Mestského úradu v Nitre Vladimír Petrík. „Momentálne sa hazard prevádzkuje v každej mestskej časti,“ tvrdí Petrík. Asi najviac sú zastúpené v centre mesta. V Nitre sa prevádzkuje 70 výherných prístrojov, 10 elektromechanických ruliet, približne 600 videohier a 50 stávkových kancelárií, respektíve stávkových terminálov. Okrem toho sa v Nitre nachádzajú aj dve kasína. Internetový portál nitra.sme.sk priniesol tento týždeň informáciu, že sa uvažuje o vzniku ďalšieho kasína. V priestoroch novopostavenej budovy pri Mlynoch.

Hazardu je v našom meste viac ako v minulosti, no príjem má z nich mesto nižší, tvrdí vedúci odboru. V roku 2007 dosiahlo mesto zisk z prevádzkovania hazardných hier približne milión eur. Dnes zaň dostane 600 tisíc. „Dôvodom nižších príjmov je zmena legislatívy, ktorou sa rapídne zmenil pomer
odvodov z prevádzkovania hazardných hier medzi obce a štát,“ tvrdí Petrík. Podľa dnes platnej legislatívy je ročný odvod z prevádzkovania jednej videohry do rozpočtu obce 800 eur, do štátneho 4200 eur.

Petrík sa sporadicky stretáva aj s požiadavkou občanov zakázať hazardné hry v meste. Hazard spôsobuje u niektorých jedincov patologické hráčstvo so všetkými negatívnymi prejavmi (finančné problémy, až nakoniec rozvrat osobnosti a rodiny pozn. red.). „Prevádzkovaním hazardných hier priamo nenarúša verejný poriadok, ale napriek tomu sa na nás občas obrátia niektorí občania s požiadavkou zakázať prevádzkovanie hazardných hier v našom meste,“ hovorí Petrík. „Čo sa týka regulácie hazardných hier, tak kompetencie obce sú len veľmi malé,“ poukazuje vedúci odboru. Obec môže v zmysle zákona zakázať prevádzkovanie niektorých druhov hazardných hier len ak sa obyvatelia obce petíciou sťažujú, že sa v obci narúša verejný poriadok v súvislosti s hraním hazardných hier, pričom takúto petíciu musí podporiť najmenej 30 percent dospelých obyvateľov obce. „Keďže mesto Nitra takú petíciu neobdržalo, tak ani nemohlo a nemôže zakázať prevádzkovanie hazardných hier na svojom území,“ skonštatoval Petrík.

O obmedzovaní hazardu rokovali tento týždeň poslanci parlamentu. Opoziční poslanci OĽaNO Erika Jurinová a Janka Šípošová spolu s nezaradeným Danielom Lipšicom chceli rozšíriť okruh hazardných hier, ktorých hranie sa bude môcť prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia obmedziť a určiť, že všeobecne záväzným nariadením sa bude môcť zakázať prevádzkovanie len niektorých hazardných hier. Podľa terajšej právnej úpravy je totiž možné zakázať prevádzkovanie buď všetkých, alebo ani jednej z hazardných hier. Poslanci návrh novely zamietli.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X