Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JAGUAR: Výstavba závodu v Nitre
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
5. marca 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od © NitraDen.sk Diskusia()

Aktualizované: Počas dvoch rokov bolo v súvislosti s výstavbou automobilky Jaguar Land Rover podaných 57 žalôb

Päťdesiatsedem správnych žalôb na preskúmanie zákonností rozhodnutí orgánov verejnej moci súvisiacich s výstavbou automobilky Jaguar Land Rover podal za posledné dva roky jeden z vlastníkov pozemkov začlenených do Strategického parku Nitra Roman Cerulík.

Ako Cerulík uvádza vo svojom oficiálnom vyhlásení, „do dnešného dňa nebolo ani v jednom z predmetných súdnych konaní rozhodnuté vo veci a dokonca ani jedno pojednávanie v rámci všetkých týchto súdnych konaní nebolo k dnešnému dňu otvorené.“

Počas posledných dvoch rokov Krajský súd Nitra vytýčil päť pojednávaní súvisiacich s podanými žalobami, avšak z rôznych dôvodov boli vždy zrušené. Cerulík sa preto pýta, či ešte stále platí ustanovenie článku 1, odsek 1 Ústavy SR, že Slovenská republika je právny štát. „Okrem namietanej zákonnosti rozhodnutí súvisiacich s výstavbou automobilky Jaguar Land Rover je tu aj otázka dodržiavania základných práv a slobôd priznaných Ústavou SR v súdnych konaniach voči rozhodnutiam orgánov verejnej moci; z toho sa javí, že mne ako občanovi nie je fakticky prístup k súdu umožnený,“ naznačil.

Ako uvádza, z troch správnych senátov na Krajskom súde v Nitre má z 57 ním podaných žalôb až 51 žalôb pridelených jeden senát.

Vyjadrenie Krajského súdu v Nitre

Ako pre NitraDen.sk uviedol hovorca Krajského súdu v Nitre Mário Pivarči, na Krajskom súde v Nitre je evidovaných dokonca až 59 konaní, v ktorých je pán Roman Cerulík žalobcom.

„V roku 2014 bola žalobcom podaná 1 žaloba, v roku 2016 bolo žalobcom podaných  19 žalôb, v roku 2017 bolo žalobcom podaných  34 žalôb a v roku 2018 bolo žalobcom  podaných 5 žalôb,“ ozrejmil.

Celé vyjadrenie súdu:

„V konaniach vedených na tunajšom súde v právnej veci žalobcu súd vykonáva procesné úkony v zmysle zákona č. 162/2015 Z. z.  Správneho súdneho poriadku.

V 2 konaniach pána žalobcu bolo vydané rozhodnutie.

Lustráciou v registri Krajského súdu v Nitre bolo zistené,  že v mesiaci marec je vytýčený termín pojednávania v právnej veci žalobcu, pričom v ďalších konaniach budú termíny pojednávaní vytýčené po vykonaní procesných úkonov stanovených v zákone č. 162/2015 Z. z. Správnom súdnom poriadku.

V 29 konaniach súd rozhodol o odklade vykonateľnosti žalobcom napadnutého rozhodnutia.

V 26 konaniach súd rozhodoval o pribratí účastníkov konania.

V každom konaní prebiehalo/prebieha vykonávanie procesných úkonov spojených s prípravou pojednávania, to znamená že súd doručuje žalobu s prílohami žalovanému a ďalším účastníkom a vyzve ich, aby sa k nej v lehote určenej správnym súdom písomne vyjadrili, a zároveň ich poučí, že ak to neurobia, správny súd môže vo veci konať ďalej, a že najneskôr vo vyjadrení môžu požiadať, aby správny súd vo veci nariadil pojednávanie, ďalej žalobu s prílohami osobám zúčastneným na konaní, ďalej vyžiada administratívne spisy od žalovaného orgánu verejnej správy; žalovaný je povinný v lehote určenej správnym súdom predložiť správnemu súdu svoje administratívne spisy spolu s administratívnymi spismi orgánu verejnej správy prvého stupňa, ďalej zabezpečuje zabezpečí, ak správny súd vykonáva dokazovanie, aby bolo možné na pojednávaní vykonať potrebné dôkazy, a ak je to účelné, môže vykonať dôkaz prostredníctvom dožiadaného správneho súdu, ale robí aj iné vhodné opatrenia. Ak správny súd neurobí iné vhodné opatrenia alebo nerozhodne vo veci bez nariadenia pojednávania, zašle bezodkladne žalobcovi vyjadrenie žalovaného a ďalších účastníkov k žalobe. Žalobca sa k nim môže vyjadriť v lehote určenej správnym súdom. K vyjadreniu žalobcu sa môžu účastníci konania vyjadriť v lehote určenej správnym súdom.

V konaniach p. žalobcu vystupuje veľký počet účastníkov konania (v niektorých prípadoch 30 a viac účastníkov), takže vykonanie vyššie opísaných procesných úkonov, je v mnohých konaniach časovo a technicky nesmierne náročné.

Zároveň je potrebné zdôrazniť, že sudcovia sa dôkladne oboznamujú s podanými žalobami a rovnako tak aj s pripojenými administratívnymi spismi žalovaných, s vyjadreniami účastníkov. V priemere má jeden administratívny spis žalovaného viac ako 500 strán.

Z uvedeného vyplýva, že súd vykonáva nevyhnutné procesné úkony, postupujúc podľa zákona tak, aby bola vec čo najrýchlejšie rozhodnutá.

V zmysle Rozvrhu práce Krajského súdu v Nitre sa veci určené podľa predmetu konania v súlade s Rozvrhom práce prideľujú do senátov a sudcom náhodným výberom pomocou technických a programových prostriedkov schválených MS SR (ďalej len „aplikácia“) tak, aby bola vylúčená možnosť ovplyvňovania pridelenia veci, a za splnenia podmienky zabezpečenia rovnomernej zaťaženosti sudcov pridelenými vecami v súlade so zákonom.

Z Rozvrhu práce Krajského súdu v Nitre pre rok 2018 (v znení dodatku) je možné zistiť, že na Krajskom súde v Nitre v správnych veciach rozhodujú 2 senáty Krajského súdu v Nitre. V predchádzajúcich rokoch v správnych veciach rozhodovali 3 senáty Krajského súdu v Nitre, pričom pomery pridelených vecí pre jednotlivé senáty sú zverejnené na internetovej stránke Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, sekcia súdy – Krajský súd v Nitre – Rozvrhy práce.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X