Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
mozajka_Zobor - kópia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
3. novembra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skImrich Točka Imrich Točka

Po siedmich rokoch bádania uzrie tento mesiac svetlo sveta kniha o histórii Zobora

Nitrianska verejnosť sa už teraz môže tešiť na novú knižnú publikáciu – ZOBOR, ktorá uzrie svetlo sveta na konci novembra tohto roku.

Prof.Ing.Imrich Točka, CSc. sa v nej zameral na históriu Zobora. Dielo bude svojim podaním unikátne, pretože problematika histórie Zobora doposiaľ nikdy nebola komplexne zdokumentovaná. Kniha bude svojim obsahom tematicky rozdelená na niekoľko hlavných kapitol. Tie prinesú vzácne informácie nielen o histórii osídlenia a pamiatkach, ale aj zoborskom vinohradníctve, liečiteľstve, školstve a známych novodobých osobnostiach. Istou čitateľskou lahôdkou bude aj samostatná kapitola o starých zoborských hostincoch, reštauráciách a vinárňach.

kniha_Zobor_vizuál - kópia
Na otázku, že prečo páve Zobor, autor odpovedá:
„Na Zobore žijem už takmer 45 rokov, nesmierne som si ho obľúbil. Je to samostatná časť nášho mesta, prešiel jedinečným špecifickým historickým vývojom. Pri prechádzkach po jeho uliciach častokrát prechádzame povedľa miest, ktoré ukrývajú skutočné poklady, a pritom o ich existencii ani netušíme. A ja chcem pomôcť čitateľom tieto poklady objaviť.“

Kniha ZOBOR je výsledkom sedemročného bádania v historických dokumentoch, archívoch a knižniciach. Ako informačný kanál tiež poslúžili stretnutia a rozhovory so žijúcimi pamätníkmi života na Zobore v prvej polovici 20. storočia a ich potomkami.

prof.Tocka - kópia

O autorovi:
Prof. Ing. Imrich Točka, CSc., sa narodil v roku 1941 v Nitre – Chrenovej. Je absolventom Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. Od ukončenia vysokoškolského štúdia pôsobil ako pedagóg na dnešnej Slovenskej poľnohospodárskej univerzite. Vo svojej záujmovej činnosti sa zameriava na históriu, numizmatiku a kampanológiu.
V roku  2002 spracoval a vydal knižnú publikáciu venovanú histórii svojho rodiska, Tormoš – Chrenová, dejiny obce. Pri príležitosti šesťdesiateho výročia posviacky kostola v Chrenovej v roku 2003, napísal publikáciu. Farský kostol sv. Martina v Nitre – Chrenovej, ktorá vyšla aj v druhom rozšírenom vydaní v roku 2013. V roku 2006 vyšla jeho knižná publikácia Z minulosti Chrenovej, v ktorej publikoval množstvo originálnej historickej fotodokumentácie z rôznych oblastí spoločenského a hospodárskeho života bývalej  obce od konca 19. storočia až po jej včlenenie do Nitry. Svojmu rodisku venoval aj ďalšie dve publikácie Zo starej Chrenovej veselo i vážne (2009) a História ochotníckeho divadla v Nitre –  Chrenovej (2011). Za uvedené príspevky k regionálnej histórii mu bola udelená v roku 2011 Cena primátora mesta Nitry. Zaslúžil sa aj o nájdenie najstaršej kultúrnej pamiatky Chrenovej, barokovej sochy Krista z polovice 18. storočia. Jej osudy spracoval v publikácii Socha Krista trpiteľa – najstaršia kultúrna pamiatka Chrenovej (2012).

V záujmovej činnosti sa venuje numizmatike, hlavne medailérstvu. Je dlhoročným predsedom pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti v Nitre. V roku 2010 vyšla jeho knižná publikácia Nitra na medailérskych pamiatkach. Pri príležitosti Cyrilometodského jubilea v roku 2013 sa podieľal v spoluautorstve na vydaní publikácie Cyrilo – Metodská misia na medailách.
Okrem numizmatiky sa dlhodobo venuje aj štúdiu problematiky zvonov. V roku 2012 vyšla jeho publikácia z oblasti kampanológie pod názvom Nitrianske zvony. Je výsledkom jeho dlhoročného výskumu v tejto oblasti  a príspevkom k poznaniu histórie a súčasného stavu zvonov na území mesta Nitry.
Hodnotným príspevkom z oblasti histórie nitrianskeho regiónu je jeho zatiaľ posledná vydaná publikácia Nitrianske poľovníctvo, v ktorej spracoval vývoj obhospodarovania a lovu poľovnej zveri a organizáciu poľovníctva v nitrianskom regióne od najstarších čias až po súčasnosť. Vyšla v minulom roku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X