Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Klastor_2015 8.jpg
Zoborský kláštor v roku 2015. Foto: Zoborský skrášľovací spolok
11. júla 2016 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Po púti ku cti sv. Svorada bude prehliadka kláštora na Zobore

Púť ku cti svätého Svorada, patróna Nitry, bude 15. júla pred Špecializovanou nemocnicou svätého Svorada na nitrianskom Zobore. Ako informuje nitrianske biskupstvo, hlavným celebrantom svätej omše so začiatkom o 19. hodine bude nitriansky diecézny biskup Viliam Judák.

Rímskokatolícka farnosť svätého Urbana na Zobore pozýva veriacich po skončení omše na agapé a prehliadku ruín kláštora, ktorý je najstarším kláštorom na našom území.

Svätý Andrej – Svorad viedol podľa tradície pustovnícky spôsob života v malej jaskyni neďaleko Kláštora svätého Hypolita pod Zoborom. Jaskyňa sa po ňom nazýva Svoradova. Úctu svätých mu priznali 16. júla 1083 v Nitre v Katedrále svätého Emeráma, kde sú uložené aj jeho ostatky. Svätý Svorad je prvým vyhláseným svätcom z územia Uhorska.

Kláštor na Zobore vznikol už v deviatom storočí a bol jedným z náboženských centier Uhorska. Jeho existenciu dokladá niekoľko písomných prameňov, najstaršie zachované sú Zoborské listiny z rokov 1111 a 1113. Benediktíni pozdvihli poľnohospodárstvo, remeslá, skultúrnili krajinu. Bola tu prvá škola, nemocnica, lekáreň. Na konzervácii a prezentácii ruín kláštora verejnosti pracuje Archeologický ústav v Nitre v spolupráci so Zoborským skrášľovacím spolkom.

Slavnostna_sv_omsa.jpg

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X