Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kastiel Malanta
Marek Štrba, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o
24. marca 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Po predaji kaštieľa Malanta obrazy odnesú, sochy ponúknu kupcovi

Umelecká zbierka z kaštieľa Malanta by mala skončiť v depozitári Slovenského poľnohospodárskeho múzea. Národnú kultúrnu pamiatku predáva štátny podnik Agrokomplex – Výstavníctvo Nitra víťazovi verejnej súťaže, vnútorné zariadenie, obrazy či sochy predmetom súťaže neboli.

Medzi umeleckými predmetmi, ktoré sa nachádzajú v kaštieli, sú aj obrazy od viacerých významných slovenských maliarov, ktorých diela sa predávajú za niekoľkých tisíc, ba až desiatok tisíc eur. Ako povedal ekonomický námestník Agrokomplexu Ján Medek, pre umelecké predmety, ktoré sa dajú bez väčších problémov preniesť, ako sú obrazy, má Agrokomplex pripravené miesto v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu. „Tam budú depozitované a dostatočne chránené pred poškodením alebo odcudzením. Čo sa týka fontány a veľkých sôch, tie sú viac-menej bezprostredne spojené so stavbou, takže násilne ich odňať a preniesť ich do múzea, ktoré s nimi ani tematicky nemá nič spoločné, by nebolo rozumné,“ povedal Medek.

V parku kaštieľa stojí fontána so sochou ženy od sochára Jána Kulicha, pieskovcovým reliéfom Láska od sochára Rudolfa Pribiša a viacerými drobnými plastikami. Dve sochy Pomóny (ochrankyne úrody) sú od známeho sochára Tibora Bártfaya. „My sme to konzultovali s ľuďmi, ktorí sa zaoberajú prepravou umeleckých diel, a vyjadrili sa, že je dosť možné, že vzhľadom na vek sa to pri demontáži a preprave môže poškodiť,“ hovorí Medek.

Kastiel Malanta
Marek Štrba, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o

Po predaji kaštieľa preto Agrokomplex plánuje dať spraviť na fontánu a sochy umelecký znalecký posudok. Za cenu, ktorú určí posudok, by ich následne ponúkol novému majiteľovi kaštieľa. „Ak by nemal záujem, museli by sme ich zobrať, lebo bezodplatne ich nemôžeme nechať nikomu,“ podotkol Medek. Zároveň zdôraznil, že kaštieľ bude predaný až vtedy, keď bude právoplatný vklad do katastra nehnuteľností.

Meno víťaza súťaže ani zapojených firiem verejnosť nepozná dodnes, štátny podnik to zdôvodňuje tým, že by to mohlo ovplyvniť rozhodovanie príslušných orgánov. Riaditeľ Agrokomplexu Eduard Krcho povedal, že meno víťaza prezradia až po ukončení celého predaja. Ten musí najprv schváliť nová vláda.

Nitriansky krajský aj mestský poslanec Peter Oremus (nezávislý) považuje nezverejnenie víťaza súťaže za neprípustné. „To len svedčí o tom, že to je netransparentné a celá súťaž bola niekomu šitá na mieru,“ myslí si poslanec.

Kastiel Malanta
Marek Štrba, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o

Podľa jeho názoru mohol kaštieľ Malanta využívať na rôzne podujatia nielen Agrokomplex, ale aj mesto Nitra a Nitriansky samosprávny kraj. Milión eur pokladá za smiešnu suma za areál z hľadiska rozlohy aj významu. „Ak Agrokomplex nedokáže spravovať svoj areál a k tomu prislúchajúci aj tento skvost v Malante, tak tam nemá čo robiť. Nový minister pôdohospodárstva by mal zakročiť a nedopustiť takéto niečo, aby si nejaké súkromné skupinky skupovali majetok, ktorý je podľa mňa reprezentatívny a pýchou nás všetkých,“ povedal Oremus. Súťaž sa konala podľa jeho slov schválne v predvianočnom období, „keď idú ľudia na dovolenky a nemajú čas to sledovať.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X