Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plostica pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
14. marca 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Ploštice ohrozujú časť Nitry, rozmnožili sa na Orechovom dvore

Mesto Nitra vysťahuje na niekoľko dní sociálne slabých a neprispôsobivých obyvateľov, ktorí bývajú v lokalite Orechov dvor. Dôvodom je, že v ich príbytkoch sa rozmohli ploštice a u školopovinných detí sa objavil svrab. Opustiť svoje domovy budú musieť asi na päť dní. Dočasné ubytovanie im mesto hľadá v spolupráci s okresným úradom.

„Teoreticky prichádza do úvahy nejaká telocvičňa alebo kultúrny dom,“ povedal primátor Jozef Dvonč. Sťahovanie bude zhruba o šesť až osem týždňov. Podľa Dvonča to nebude jednoduché a určite požiadajú o asistenciu políciu. Situáciu chcú totiž využiť na to, aby z kontajnerových domov, ktoré im postavilo mesto, vykázali zhruba stovku obyvateľov, ktorí tam bývajú načierno. Ostatných asi 300 obyvateľov tam býva legálne. V minulosti sa pracovníci mestského Službytu stretli aj s fyzickými vyhrážkami. „Keď prišli uzavrieť byt, prišli Rómovia, ani nie z Nitry, ale z iných oblastí, a vyhrážali sa nožmi,“ poukázal Dvonč.

Mesto situáciu rieši

Tento týždeň mesto zvolalo k téme stretnutie, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia okresného úradu, Službytu, základnej školy v Krškanoch, odborov školstva a sociálnych služieb a tiež firmy, ktorá zabezpečuje dezinfekciu priestorov. Situáciu mesto riešilo aj s dopravným podnikom Arriva, keďže do tejto lokality premáva zhruba desať spojov MHD. „Základný problém je, že tí ľudia nežijú v dobrých podmienkach. Nemyslím teraz zo strany mesta, je tam aj komunitná práca, škola, škôlka,“ povedal Dvonč.

Svrab sa objavil u dvoch súrodencov, ktorí navštevujú Základnú školu Novozámocká v Krškanoch. „Zatiaľ Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre vydal vyhlásenie, že nemá informáciu o svrabe. Obvodný lekár upozornil školu o prípade dvoch súrodencov, že to vyzerá na svrab a sú liečení bežným spôsobom,“ informoval primátor.

Domy bude treba pred dezinfekciou vypratať. Mesto chce Orechov dvor zároveň vyčistiť a upraviť. Zvažuje možnosť, že ak sa Rómovia zapoja do prác, odpustí im z dlhov, ktoré majú voči mestu. „Tá výška dnes nie je nejaká katastrofálna, je to okolo 7 000 eur na nájomnom. Toto by bola cesta, ako ich aj zaangažovať do poriadku,“ myslí si Dvonč.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X