Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Biskupský palác
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
29. marca 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Pivnicu pod hradným palácom k začiatku sezóny otvoriť nestihnú

Historickú pivnicu pod Biskupským palácom na Nitrianskom hrade sprístupnia po rekonštrukcii verejnosti. Pôvodne ju Nitrianske biskupstvo plánovalo otvoriť už v apríli, bude to však nakoniec neskôr.

„Otvorenie pivnice pod hradným palácom sa pravdepodobne oneskorí, keďže reštaurátorské práce na jej obnove boli vysúťažené spoločne s prácami na hradbách v exteriéri a nedali sa realizovať v zimnom období,“ povedal ekonóm Biskupského úradu Nitra Martin Štofko.

Momentálne sa v pivnici nerobia žiadne práce. Pivnica z 13. storočia by mala slúžiť predovšetkým ako miestnosť, kde by sa prezentoval nitriansky región ako región s vinárskou tradíciou s možnosťou príležitostnej ochutnávky vína. „Možnosť vybudovania kaviarne závisí aj od vyjadrenia hygieny, či bude môcť slúžiť tomuto účelu,“ podotkol Štofko. Kapacita priestorov je zhruba 20 – 30 ľudí.

Obnovu pivnice financuje Nitrianske biskupstvo z vlastného rozpočtu. Výnimku tvorí len reštaurovanie stien, na ktoré získalo peniaze z Nórskych fondov. Archeológovia tam pri výskume objavili historické murivá a okná ako pozostatky pôvodného románskeho paláca. Našli sa tam tiež nálezy z doby železnej, včasného stredoveku a ľudské kostrové pozostatky.

V paláci bývali následníci trónu, z ktorých mnohí sa stali uhorskými kráľmi. Sídlili tu zrejme Belo I. či Ondrej I. „Samozrejme, že murivá, ktoré sa v pivnici nachádzajú, ostanú odkryté,“ povedal Štofko.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X