Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ďurková Nitra
ilustračné: maps.google.com
26. marca 2019 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Párovčania neprestávajú bojovať proti výstavbe na mieste niekdajšej kotolne na Ďurkovej

Obyvatelia Pároviec sa stále snažia bojovať proti výstavbe na Ďurkovej ulici na mieste niekdajšej kotolne.

Nespokojní obyvatelia, ktorí ako sami tvrdia, už aj beztak majú problém s parkovaním a komfortom bývania. Preto 6. marca bola v podateľni MsÚ v Nitre predložená Petícia za koncepčné riešenie zahusťovania územných zón v meste Nitra rôznymi stavbami v zmysle ochrany verejného záujmu obyvateľov, spoločnosti a za vyjadrenie nesúhlasu so stavbou: „Nadstavba energobloku 226 a prestavba na bytový dom“ na pozemkoch, ktoré sú podľa zistení obyvateľov vo vlastníctve mesta.

Táto stavba je podľa slov iniciátorov petície v rozpore s komunálnymi a verejnými záujmami obyvateľov v danej lokalite. Petíciu iniciovali dôverníci bytových domov z ulíc Schurmannova, Ďurková a Párovská a v priebehu jedného dňa podpísalo 682 občanov. Obyvateľom sa nepáči, že predmetným návrhom sa mení spôsob užívania súčasnej stavby energobloku.

Ide najmä o funkčnosť stavby, s čím sú spojené rôzne nové technické a stavebné úpravy. Najvýznamnejšou zmenou pre obyvateľov, ktorú považujú za neprijateľnú je neúmerné zaťaženie územia novou zástavbou bytového domu. Tým sa podľa iniciátorov petície ohrozujú záujmy spoločnosti, verejný záujem spojený s ochranou zdravia a života ľudí v danej územnej zóne plánovanej stavby.

Obyvateľov zaujíma správnosť dokumentácie

Nespokojní a rozhorčení obyvatelia Pároviec sa preto pýtajú kompetentných: „Prečo takýto zásah do územia nebol zverejnený oznamom vo vchodoch aspoň najbližších bytových domov? Prečo novo zložený VMČ 2 nerokoval o tejto navrhovanej stavbe a nepozval si občanov z „dotknutého územia“ na diskusiu, na zistenie ich názoru?

Tiež ich zaujíma, či dokumentácia spĺňa zastavovacie podmienky v zmysle UPN a určené územným plánom zóny a či vôbec je vypracovaný, bol verejnosti predložený a odkomunikovaný v takýto intenciách zastavanosti a prehustenia daného územia. Obyvatelia sa zaujímajú aj o to, či dokumentácia spĺňa požiadavky týkajúce sa verejných záujmov, predovšetkým ochrany životného prostredia, ochrany zdravia a života ľudí, a či zodpovedá všeobecným technickým požiadavkám na výstavbu.

Petíciou chcú docieliť zamietnutie výstavby

Cieľom spísania petície je aj vyjadrenie nesúhlasu s konkrétnou predmetnou investíciou a zároveň upozornenie príslušných odborov Mestského úradu, hlavne však Stavebného úradu mesta na dôležitosť ich rozhodovania. Iniciátori petície zdôrazňujú, že výstavbou by sa miestne pomery závažným spôsobom zmenili, negatívne by sa ovplyvnil život osôb bývajúcich v dotknutom a aj v širšom okolí, znížila by sa hodnota nehnuteľnosti osôb bývajúcich v okolí ako aj celková kvalita života v danej lokalite, došlo by k negatívnemu zásahu do životného prostredia, a zásahu do bezpečnosti osôb. Obyvatelia by v tejto časti prijali viac zelene, oddychovú zónu, ihrisko, napojenie na cyklotrasu a celkové zlepšenie úrovne bývania v danom území.

Obyvatelia Pároviec žiadajú primátora mesta, poslancov Mestského zastupiteľstva v Nitre, aby nesúhlasili s týmto zahusťovaním v predmetnej lokalite. Taktiež požadujú aj to, aby kompetentní rozhodli o návrhu na vytvorenie koncepčného riešenia zahusťovania územných zón v meste Nitra rôznymi stavbami v zmysle ochrany verejného záujmu obyvateľov, spoločnosti a aby na základe petície začali konať.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X