Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Unnamed1 640x446 1.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
15. novembra 2015 Správy Nitra od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Prečo pamiatkári pod vedením Válekovej nezasiahli proti zničeniu secesnej budovy?

Mesto Nitra otvorilo novú budovu, ktorá vyrástla na mieste historickej budovy bývalej základnej školy na Zobore. Veľa Zoborčanov, ktorí uznávajú hodnoty Zobora, je pobúrených. Vzhľad vyše 100-ročnej secesnej budovy bol počas prestavby zničený a nová stavba bude slúžiť ako kultúrno-spoločenské centrum. V súvislosti s tým, že počas výstavby novej budovy neboli zachované secesné prvky, sme oslovili riaditeľku Krajského pamiatkového úradu v Nitre Annu Válekovú.

Zisťovali sme, aký má riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre názor na spomínanú rekonštrukciu. „Neviem, ako prebehla rekonštrukcia, nie som s ňou oboznámená. Budova nie je národná kultúrna pamiatka a nenachádza sa v pamiatkovej zóne,“ vysvetlila pre NitraDen.sk Váleková. Pamiatkári by sa podľa jej slov venovali rekonštrukcii iba v prípade, že by sa budova v pamiatkovej zóne nachádzala. Na Zobore by úrad mohol zasiahnuť iba vtedy, ak by na mieste budovy vznikol šesťpodlažný objekt. Za pamiatkovú zónu v Nitre označila Váleková dolné mesto (takmer celé centrum mesta Nitra, pozn. redakcie). Ako pre NitraDen.sk ešte v máji povedala nemenovaná architektka, pri výstavbe boli zničené nádherné plastické dekoratívne prvky secesnej fasády, strecha, krov, okná a dvere.

Architektonické riešenie historickej budovy navrhol architekt Jozef Hrozenský. Ten sa vyjadril, že zo strany mesta boli kladené štandardné požiadavky pre účel rekonštrukcie budovy. „Architektonické riešenie som navrhoval ja a vyberal som pre tento objekt aj materiály ako súčasť architektonického autorského riešenia. Použité materiály sú adekvátne architektonickému riešeniu,“ uviedol pre NitraDen.sk.

Poslankyňa za SMER-SD Renáta Kolenčíková, ktorá presadzovala výstavbu, na margo toho, že rekonštrukcia zničila historickú budovu, uviedla: „Nebola som v komisii, ktorá rozhodovala o projektovej dokumentácii. Ja tomu nerozumiem, nie som projektant. Bojovala som za to, aby tu bolo kultúrne stredisko, ale ostatné je mimo mňa. To nie je kompetencia poslanca.“

Budovu bývalej základnej školy na Svätourbanskej ulici pamiatkári neevidujú ako pamiatku, a preto na ňu nemajú žiaden právny dosah. „V tom je ten problém. Najskôr by musel prebehnúť proces vyhlásenia za národnú kultúrnu pamiatku a až potom by sme boli zodpovední za to, čo sa s ňou deje,“ uviedla pre NitraDen.sk Váleková. Podľa jej slov si situáciu spojenú s rekonštrukciou budovy mohlo mesto ustrážiť.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X