Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pamatny stpl velka morava muzeum sok.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: sokoz.sk
25. apríla 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Pamätný stĺp, vytvorený občianskym združením ŠOK pri príležitosti 1111 rokov od zániku Veľkej Moravy, získal svoje stále miesto

Ponitrianske múzeum v spolupráci s občianskym združením ŠOK – Šport Osveta Kultúra osadilo pamätný stĺp k výročiu zániku Veľkej Moravy.

ŠOK o.z. vytvorilo veľkomoravský pamätný stĺp v roku 2017. Toto dielo Martina Gregu bolo po jeho vytvorení vystavené na viacerých podujatiach a miestach. Pamätný stĺp bol vytvorený v rámci projektu „Veľkomoravská jednotka“ a reflektuje najvýznamnejšie udalosti v dejinách Veľkomoravskej ríše.

Dielo je zložené z dvoch veľkomoravských krížov, ktoré sú umiestnené priečne na seba a týmto spôsobom vytvárajú 4 jednotky symbolizujúce pamätné výročie. Zaujímavosťou je aj to, že na každej strane stĺpa sú umiestnené výjavy a motívy z Veľkej Moravy.

Stlp.jpg
Zdroj: sokoz.sk

V súčasnosti už svoje miesto toto dielo našlo. „Sme veľmi radi, že sa nám aj vďaka ústretovému prístupu pána riaditeľa Antona Števka podarilo nájsť trvalé miesto pre toto hodnotné umelecké dielo. Najväčším problémom totiž bola veľkosť pamätného stĺpa, pre ktorú nebolo jednoduché nájsť dostatočne veľký priestor v interiéri, aby bol pamätník aj naďalej prístupný širokej verejnosti,“ povedal predseda o.z. ŠOK Ján Ivančík.

Vďaka spolupráci ŠOK o.z. a Ponitrianskeho múzea sa podarilo pamätný stĺp osadiť v expozícii múzea sídliaceho v kaštieli Migazziovcov v Zlatých Moravciach. Presun do interiéru vôbec nebol jednoduchý. Pamätník je dva metre vysoký a široký takmer jeden a pol metra. Aby sme ho dokázali vniesť do expozície, museli sme demontovať dvere a chvíľu to vyzeralo, že ani to nebude stačiť. Napokon sa na nás usmialo šťastie a našli sme polohu, v ktorej sa stĺp do interiéru zmestil,“ dodal Ivančík.

Stlp2.jpg
Zdroj: sokoz.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X