Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze
ilustračné
13. augusta 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ilustračné: SITA/AP

Pálenice v kraji využilo v tomto roku takmer 20-tisíc ľudí

Štát tak získal na daniach viac ako 1,5 milióna eur

NITRA 13. augusta – Do konca júna tohto roku využilo možnosť vypáliť si vlastný destilát takmer 20-tisíc ľudí v Nitrianskom kraji. V tomto regióne je v súčasnosti registrovaných 33 liehovarníckych závodov na pestovateľské pálenie ovocia, v ktorých vykonávajú kontroly aj colníci.

„V týchto pestovateľských páleniciach sa môže vyrábať destilát z ovocia dopestovaného pestovateľmi so zníženou sadzbou spotrebnej dane z liehu o 50 percent, najviac však 43 litrov vyrobeného čistého liehu pre jedného pestovateľa a jeho domácnosť. Pri väčšom množstve vyrobeného destilátu sa uplatňuje základná sadzba,“ informoval hovorca Colného úradu Nitra Stanislav Pacher. Ako ďalej uviedol, služby páleníc aktuálne využilo takmer 20-tisíc ľudí a do štátneho rozpočtu Colný úrad Nitra odviedol za tento rok viac ako 1,5 milióna eur na spotrebnej dani z liehu.

Prevádzkovateľ pálenice je povinný zverejniť prevádzkový poriadok pálenice, ktorý upravuje najmä preberanie kvasu, odovzdanie destilátov pestovateľovi a riešenie reklamácií. Taktiež je povinný vyhotoviť pre pestovateľa vyskladňovací list, v ktorom uvedie druh, množstvo destilátu v litroch, dátum výroby a prevzatia destilátu a sumu dane zaplatenej pestovateľom. „Tento doklad slúži pestovateľovi ako doklad o nadobudnutí destilátu a to aj pre prípad kontroly vykonávanej colníkmi. Destilát vyrobený v pestovateľskej pálenici však nesmie byť predmetom ďalšieho predaja ani iného uvádzania na trh,“ dodal Pacher.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X