Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
peniaze
ilustračné
13. augusta 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ilustračné: SITA/AP

Pálenice v kraji využilo v tomto roku takmer 20-tisíc ľudí

Štát tak získal na daniach viac ako 1,5 milióna eur

NITRA 13. augusta – Do konca júna tohto roku využilo možnosť vypáliť si vlastný destilát takmer 20-tisíc ľudí v Nitrianskom kraji. V tomto regióne je v súčasnosti registrovaných 33 liehovarníckych závodov na pestovateľské pálenie ovocia, v ktorých vykonávajú kontroly aj colníci.

„V týchto pestovateľských páleniciach sa môže vyrábať destilát z ovocia dopestovaného pestovateľmi so zníženou sadzbou spotrebnej dane z liehu o 50 percent, najviac však 43 litrov vyrobeného čistého liehu pre jedného pestovateľa a jeho domácnosť. Pri väčšom množstve vyrobeného destilátu sa uplatňuje základná sadzba,“ informoval hovorca Colného úradu Nitra Stanislav Pacher. Ako ďalej uviedol, služby páleníc aktuálne využilo takmer 20-tisíc ľudí a do štátneho rozpočtu Colný úrad Nitra odviedol za tento rok viac ako 1,5 milióna eur na spotrebnej dani z liehu.

Prevádzkovateľ pálenice je povinný zverejniť prevádzkový poriadok pálenice, ktorý upravuje najmä preberanie kvasu, odovzdanie destilátov pestovateľovi a riešenie reklamácií. Taktiež je povinný vyhotoviť pre pestovateľa vyskladňovací list, v ktorom uvedie druh, množstvo destilátu v litroch, dátum výroby a prevzatia destilátu a sumu dane zaplatenej pestovateľom. „Tento doklad slúži pestovateľovi ako doklad o nadobudnutí destilátu a to aj pre prípad kontroly vykonávanej colníkmi. Destilát vyrobený v pestovateľskej pálenici však nesmie byť predmetom ďalšieho predaja ani iného uvádzania na trh,“ dodal Pacher.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X