Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fakultna nemocnica nitra.jpg
Foto: ilustračné, fnnitra.sk
19. marca 2021 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Pacienti hodnotili nemocnice a je známy rebríček. Ako hodnotili pacienti nitriansku nemocnicu?

Počas pandémie dostali v prieskume spokojnosti pacientov lepšie známky najmä detské nemocnice.

Výsledky prvého prieskumu spokojnosti pacientov s nemocnicami od vypuknutia pandémia predstavila na štvrtkovej tlačovej konferencii zdravotná poisťovňa Dôvera.

Prieskum priniesol historický prelom aj rekordné skoky v rebríčku nemocníc. Priemerná dosiahnutá známka 1,53 je najlepšou za posledné roky.

Počas pandémie dostali od pacientov lepšie známky najmä detské nemocnice. Po prvý raz sa v meraniach poisťovne stalo, že muži udelili nemocniciam v priemere prísnejšiu známku ako ženy. Nadpriemerné zlepšenie zaznamenali v kategórii hospitalizácií detí.

Odpovede na všetky dopytované otázky mali v priemere lepšie hodnotenie ako vlani. Domnievame sa, že to súvisí s pandémiou. Nielen my, v Dôvere, ale aj pacienti si veľmi dobre uvedomujú, akým náročným obdobím prechádza slovenské zdravotníctvo a obzvlášť slovenské nemocnice,“ povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Fakultné nemocnice

V kategórii fakultných nemocníc pacienti najlepšie hodnotili Ústrednú vojenskú nemocnicu SNP Ružomberok, Detskú fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Banskej Bystrici a Univerzitnú nemocnicu Martin.

Na opačnom konci rebríčka skončili Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky, Detská fakultná nemocnica Košice a Fakultná nemocnica Nitra.

Výrazný prepad v kategórii univerzitných a fakultných nemocníc utrpela Fakultná nemocnica v Prešove, ktorá sa z prvého miesta prepadla na ôsme.

Všeobecné nemocnice

Z kategórie všeobecných nemocníc boli z pohľadu pacientov najlepšie hodnotené Nemocnica AGEL Košice-Šaca, Nemocnica arm. generála L. Svobodu Svidník a Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia, Bratislava.

Najhoršie hodnotenie dostali Nemocnica AGEL, Zvolen, Všeobecná nemocnica s poliklinikou, Veľký Krtíš a Nemocnica s poliklinikou Revúca.

Najväčším skokanom tohto roka bola Nemocnica s poliklinikou Myjava, ktorá v kategórii všeobecných nemocníc doslova vystrelila z vlaňajšieho 33. miesta na tohtoročné štvrté,“ uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.

Táto nemocnica sa pritom v rebríčku dlhodobo umiestňovala na spodných priečkach. Na druhej strane najvýraznejší prepad zaznamenali v hodnotení Ľubovnianskej nemocnice, ktorá z vlaňajšieho druhého miesta spadla na 36. priečku z celkovo 44 hodnotených všeobecných nemocníc.

Špecializované zariadenia

Zo špecializovaných zdravotníckych zariadení boli pacienti najspokojnejší s Onkologickým ústavom sv. Alžbety, Bratislava, CINRE, Bratislava a Národným endokrinologickým a diabetologickým ústavom.

Najhoršie hodnotené boli v tejto kategórii Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela, Pezinok, Psychiatrická nemocnica prof. Matulaya, Kremnica a Odborný liečebný ústav psychiatrický, Predná Hora. Medzi ostatnými zdravotníckymi zariadeniami sa medzi najlepšími hodnotenými umiestnili Mammacentrum sv. Agáty, Banská Bystrica, OFTAL, Zvolen a Clinica Orthopedica, Bratislava.

Najhoršie z tejto kategórie hodnotili pacienti Centrum pre liečbu drogových závislostí Košice, Nemocnicu AGEL Zlaté Moravce a Regionálnu nemocnicu Sobrance.

Zvyšovanie transparentnosti

Rebríček nemocníc zostavila Dôvera už po 15. krát. Dotazník vyplnilo takmer 6 500 pacientov, ktorí sa vlani liečili v niektorej zo slovenských nemocníc.

Pacienti hodnotili kvalitu ubytovania, prístup personálu a subjektívny pocit zlepšenia zdravia po prepustení s odstupom času. Nemocnice hodnotili známkami od 1 po 5.

Dôvera výsledky hodnotenia zakaždým komunikuje jednotlivým nemocniciam, aby mali prehľad o spätnej väzbe od svojich pacientov aj mimo vlastných prieskumov. Cieľom tohto rebríčka je zvyšovanie transparentnosti v ústavnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X