Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
škola, trieda
ilustračné: SITA Žiaci 6.A. triedy (zmiešaná trieda) na základnej škole v Slovenskej Vsi počas vyučovania. Slovenská Ves, 30.05.2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
15. februára 2014 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Otvoria prvú Základnú školu Spojených národov

Deti sa budú učiť nielen niekoľko jazykov naraz ale učivo im bude prezentované konferenčným systémom, čiže prídu za nimi odborníci z rôznych oblastí

NITRA 15. februára – V Nitre v septembri otvoria multijazyčnú konferenčnú školu s názvom Základná škola Spojených národov. V elitnej súkromnej škole sa bude okrem slovenčiny vyučovať po španielsky, anglicky, čínsky alebo rusky. Model pochádza z Japonska. „Ide o prvú školu tohto typu nielen na Slovensku ale aj vo Východnej Európe. Deti sa budú učiť niekoľko jazykov naraz a konferenčný systém znamená, že žiakom nebudú informácie prezentované klasickým spôsobom prostredníctvom učiteľa, ale prídu za nimi odborníci. Napríklad hodinu biológie príde vyučovať profesor z poľnohospodárskej univerzity,“ vysvetľuje zriaďovateľka Miriam Itahaši zo spoločnosti Multisaund Japan.

V súčasnosti majú na Slovensku dve materské školy podobného typu v Bratislave a Topoľčanoch. Tretiu plánujú otvoriť v Nitre spolu so základnou školou. Umiestniť ju chcú v budove bývalej materskej školy na Javorovej ulici. Mestskí poslanci im schválili odpredaj budovy. Pripomienky mala iba Marta Rácová, ktorá je riaditeľkou Gymnázia na Golianovej ulici v Nitre. Prekážalo jej, že projekt nebol predložený v školskej komisii. „Doteraz neviem, aký majú školský vzdelávací program a či sú zaradení do siete škôl,“ upozornila Rácová. Po informácii Miriam Itahashi, že všetko monitoruje ministerstvo školstva, ktoré takúto aktivitu privítalo, poslanci schválili predaj budovy spoločnosti Orpheus Production s.r.o. zo Zbehov, ktorá patrí Máriovi Kollárovi z Desmodu a manažérovi skupiny Michalovi Kožuchovi. Obaja prišli minulý rok na zastupiteľstvo a predstavili zámer urobiť v Nitre takúto školu a škôlku. Projekt multijazyčnej konferenčnej školy ich oslovil potom, ako do škôlky v Topoľčanoch začala chodiť Kožuchova dcéra.

Mestskí poslanci odsúhlasili predaj budovy a pozemku za takmer milión eur s dobou splácania osem rokov. Okrem toho však zaviazali zriaďovateľku prijať do školy každý rok dve deti z Nitry, ktorým poskytnú polovičnú zľavu. Vybraté budú pravdepodobne žrebovaním, podmienky ešte uprení komisia zriadená na tento účel. Mesačné školné sa totiž bude pohybovať od 450 eur do 600 eur. „Deti sa tu budú učiť jazdiť na koni, hrať golf alebo aj japonské bojové umenia, budú mať napríklad hodinu architektúry, umenia a podobne,“ dodáva Miriam Itahashi. A práve to prekážalo poslankyni Marte Rácovej minulý rok. Upozornila, že Nitra potrebuje miesta pre bežné deti a do rekonštrukcie by sa malo pustiť mesto. Primátor Jozef Dvonč vtedy prisľúbil, že sa pokúsi získať peniaze z ministerstva školstva, ale nakoniec z toho nič nebolo. Náklady na opravu budovy totiž Miriam Hitahashi predpokladá vo výške približne milión eur a okrem financií zo školného si chcú zobrať aj úver. Zámer počíta s tým, že škôlku by navštevovalo 70 detí a základnú školu 100 detí v ročníkoch jedna až štyri. Neskôr by ju chceli rozšíriť aj na ďalšie ročníky.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X