Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Univerzita konstantina filozofa nitra internát brezový haj nabrezie mladeze
Univerzita Konštantína Filozofa Nitra, internát Brezový háj - izba. Foto: archívne, NitraDen.sk, SH
25. februára 2022 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre Diskusia()

Organizácie, mesto aj kraj sa spája v pomoci osobám utekajúcim pred vojnovým konfliktom na Ukrajine

Zraniteľné skupiny obyvateľstva z Ukrajiny musia dostať zdravotnú starostlivosť, školské pomôcky a možnosť uplatniť sa na trhu práce.

Mesto Nitra sa pripravuje na príchod ľudí utekajúcich pred vojnovým konfliktom na Ukrajine. Pomoc pri rokovaní s Mestským úradom Nitra prisľúbili univerzity, cirkev aj neziskové organizácie.

Po prvom koordinačnom stretnutí za účasti predstaviteľov univerzít, Nitrianskeho samosprávneho kraja, Nitrianskeho biskupstva, Slovenského Červeného kríža a organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú práci s cudzincami, o tom informoval Henrich Varga z kancelárie primátora.

Ubytovacie jednotky

Účastníci sa dohodli, že každý identifikuje svoje vlastné kapacitné možnosti. Časť ubytovacích jednotiek by mohla vzniknúť na univerzitných internátoch, neziskové organizácie oslovia svoje databázy dobrovoľníkov, svoje možnosti vyhodnotí aj mesto.

Myslíme na to, že prichádzať k nám budú najmä zraniteľné skupiny obyvateľstva, teda seniori, deti a ženy. Pripravení musíme byť preto nielen kapacitne, ale aj schopnosťou ponúknuť im zdravotnú starostlivosť, školské pomôcky pre deti, prípadne možnosť uplatniť sa na trhu práce. Jednoducho urýchlený vstup do nového bezpečného života,” povedal primátor mesta Nitra Marek Hattas.

Nitra má skúsenosti

Nitra má podľa primátora skúsenosti z koronakrízy, projektu záchrany asýrskych kresťanov, aj zo systematickej pomoci cudzincom v centre COMIN.

Preto je mesto pripravené na rôzne scenáre. Hattas, ktorý je aj poslancom Národnej rady SR, dostal na stretnutí podnety, ktoré mieni predložiť do parlamentu.

Týkajú sa podľa neho najmä uľahčenia uplatnenia cudzincov na našom trhu práce, zabezpečenie sociálnej a zdravotnej starostlivosti a možnosti vstupu detí do vzdelávacieho systému.

Pomoc od Starého divadla

Pomocnú ruku podáva aj Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre. Najskôr rázne odsúdilo otrasný útok Ruska na Ukrajinu s tým, že je ochotné poskytnúť akúkoľvek pomoc utečencom pred vojnou.

Teraz divadlo ponúka divadelné dopravné prostriedky na prevoz utečencov z hraníc s Ukrajinou.

Moji kolegovia ako aj ja osobne sme pripravení vyraziť ihneď ak o to budeme požiadaní. Keďže nemám vodičský preukaz na autobus, budem šoférovať menšie 9 miestne auto. Ak budeme môcť pomôcť aj inak, urobíme to,” dodáva riaditeľ divadla Martin Kusenda.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X