Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peter-oremus-2-640x360
Foto: www.facebook.com
12. decembra 2016 Správy NitraPolitika od NitraDen.skSITA, © 2016 SITA

Oremus na adresu Kolenčíkovej: Ušetrite nás pokryteckých výstupov

Oremus sa na adresu Kolenčíkovej vyjadril po tom, čo chcela poslankyňa predložiť etický kódex. V návrhu kódexu sa okrem iného píše, že volený predstaviteľ samosprávy odmieta všetky osobné dary alebo výhody od osôb, ktoré požadujú niečo od kraja a ich cieľom je ovplyvniť jeho rozhodovanie.

NITRA 12. decembra – Etický kódex voleného predstaviteľa samosprávy, ktorý predložila na pondelňajšie rokovanie zastupiteľstva Nitrianskeho samosprávneho kraja poslankyňa Renáta Kolenčíková, poslanci nezaradili do rokovania.

Kolenčíková hovorí, že poslanci nemajú záujem, aby takýto materiál prešiel. S týmto materiálom mali podľa jej slov už pred rokom problém aj mestskí poslanci, kde vládne tak ako na kraji koalícia Smer-SD a KDH.

„Mrzí ma, že čelní predstavitelia strán Smer-SD a KDH sa bránia prijatiu tejto právne nezáväznej deklarácie, ktorej cieľom je budovanie dôvery k verejnosti a médiám. A to v období, keď je korupcia a klientelizmus v krajine veľmi vysoká,“ uviedla Kolenčíková, ktorá sa nedávno zviditeľnila tým, že vypovedala pred vyšetrovateľmi z Národnej kriminálnej agentúry o klientelizme v strane Smer-SD.

Kolenčíková je bývalou krajskou tajomníčkou Smeru-SD v Nitre, dnes je nezaradenou poslankyňou mestského aj krajského zastupiteľstva. Koaliční poslanci reagovali, že s etickým kódexom nemajú problém, no nemali dostatok času sa s ním bližšie oboznámiť, keďže neprešiel krajskými komisiami a radou.

„Myslíme si, že takáto téma si zaslúži, aby bola prerokovaná v komisiách a v rade. Nevidíme problém v tom, aby to bolo témou budúceho zastupiteľstva,“ povedal predseda poslaneckého klubu Smer-SD Juraj Horváth.

Etický kódex definuje pravidlá pre etický výkon verejnej správy. V návrhu sa okrem iného píše, že volený predstaviteľ samosprávy odmieta všetky osobné dary alebo výhody od osôb požadujúcich niečo od kraja, ktoré požadujú niečo od kraja a ich cieľom je ovplyvniť jeho rozhodovanie. Priznávať má akýkoľvek osobný záujem v záležitostiach kraja a má tiež protestovať proti povýšeniu zamestnancov kraja, ak sa to deje na inom základe, ako je princíp profesionálnej kvalifikácie.

Etický kódex už majú zamestnanci úradu a organizácií Nitrianskeho samosprávneho kraja. Podľa Kolenčíkovej je čas, aby mali takýto kódex aj poslanci.

Nezávislému poslancovi Petrovi Oremusovi sa zdá paradoxné, že takýto návrh predkladá práve Kolenčíková. „Boli ste dlhé roky jednou z predstaviteliek politickej strany, teraz tu dávate nejaký etický kódex, pritom ste v konkrétnych veciach konali v rozpore s etikou a morálkou. Ja neviem, kde aj beriete tú drzosť tu o tom rozprávať a skúšať pozornosť médií, aby sa na vás zamerali. Ušetrite nás, prosím vás, takýchto pokryteckých výstupov,“ adresoval Kolenčíkovej Oremus.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X