Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alkohol pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
2. augusta 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDeň.skNitraDeň.sk, MsP Nitra Diskusia()

Opitá matka zobrala svojho 11-ročného syna do pohostinstva. Zatiaľ čo ona pila, on pri nej sedel bez tekutín

Mestská polícia v Nitre nerieši len prípady vandalizmu či osádzanie nepopulárnych papúč na nesprávne zaparkované autá. V ich činnosti sa nachádzajú aj prípady podobné tomu, ktorý sa odohral nedávno.

Ako informuje nitrianska mestská polícia na svojej webovej stránke, v sobotu v popoludňajších hodinách, v čase, kedy je najväčšie teplo, prevzal príslušník operačného strediska telefonický oznam. Na bezplatné číslo 159 telefonoval anonymný občan, ktorý uviedol, že v pohostinstve na Štefánikovej triede videl opitú ženu s malým chlapcom. Ako sa vyjadril anonym, údajne tam žena s chlapcom sedela už dlhšiu dobu.

Hliadka mestskej nitrianskej polície sa na pokyn pracovníka operačného strediska presunula na určené miesto a hneď po príchode zistila, že udaná informácia bola pravdivá. V pohostinstve sedela 39-ročná žena z Nitry a vedľa nej jej maloletý 11-ročný syn.

„Matka bola už na prvý pohľad pod vplyvom alkoholu a jej syn bol uplakaný. Keď sa mu policajti prihovorili, či mu niečo nie je, či ho niečo nebolí, povedal, že mama mu najprv sľúbila, že pôjdu na kúpalisko, ale že namiesto toho tu už dlho sedí v krčme. Mestskí policajti po zisťovaní okolností dospeli k informáciám, že v pohostinstve sedia už vyše štyroch hodín a maloletý chlapec za celý čas nedostal nič napiť, na rozdiel od matky, ktorá si zjavne dopriala viac, ako bolo vhodné,“ uvádza polícia.

Matka objednala pre svojho syna nealkoholický nápoj až po výzve mestskej polície. Ako uvádza MsP Nitra, stalo sa tak možno na poslednú chvíľu a predišlo sa hroziacej dehydratácie malého chlapca. „Ak by tak neurobila, policajti by sa o chlapcov pitný režim postarali sami. Zistili, že chlapec spolu so sestrou bývajú na sídlisku Chrenová u starej mamy, ktorá sa o nich i stará a vychováva ich,“ dopĺňa polícia.

Ako ďalej uvádza polícia, nezodpovedná matka si prišla pre syna k svojej mame s úmyslom vziať ho na kúpalisko. Napokon však aj so svojim potomkom zakotvila v pohostinstve. Nakoľko mestská polícia úzko spolupracuje s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Nitre, policajti telefonicky oslovili pracovníčku zo sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately, pričom ju informovali o zistených skutočnostiach.

„Po spoločnom vyhodnotení situácie sociálna kurátorka rozhodla, že nie je potrebná krízová intervencia vo forme odňatia dieťaťa, keďže jedenásťročný chlapec nie je úplne odkázaný na cudziu opateru, nie je ohrozené jeho zdravie ani život a aj preto, že môže byť u starej mamy, ktorá sa o nich zatiaľ bezproblémovo stará už zrejme dlhšiu dobu. Významný faktor bol i ten, že odňatie chlapca matke a jeho, hoci iba dočasné, umiestnenie v detskom domove, by bolo určite veľkým traumatickým zážitkom, ktorý nebol bezpodmienečne nutný. Nebyť týchto faktorov, sociálna kurátorka by postupovala operatívne a striktne ako v nedávnom podobnom prípade, kde však išlo o jednoročné dieťa opitej matky bezdomovkyne bez pomoci rodinných príslušníkov,“ objasňuje polícia.

Mestskí policajti po dohovore so sociálnou pracovníčkou a za pomoci prítomných občanov zistili telefonický kontakt na biologického otca. Toho polícia následne vyzvala, aby si prišiel pre svojho syna a postaral sa o neho. Otec 11-ročného chlapca sa však nachádzal v inom meste a ako uvádza polícia, trvalo by dlhšiu dobu, kým by si po chlapca prišiel, preto policajtom prisľúbil, že po chlapca okamžite pošle jeho sestru.

Po príchode sestry ale polícia už na prvý pohľad videla, že je rovnako maloletá, podobne ako jej brat. Preto nebolo možné chlapca zveriť do jej opatery na presun k babke. „Po opätovnom telefonáte s biologickým otcom tento oslovil svojho otca, dedka maloletých detí, a požiadal ho, aby vnúčatá z pohostinstva vyzdvihol a previezol ich k starej mame na Chrenovú,“ dopĺňa polícia.

„Matka, ktorá po celý čas len neprítomne sedela v krčme, po odchode svojich maloletých detí so starým otcom zostala pokojne sedieť pri pohári a naďalej konzumovala alkoholické nápoje. Neskôr, počas hliadkovania, videli mestskí policajti sedieť „matku mesiaca“ v pohostinstve aj naďalej. Napokon, veď bolo teplo a starostliví ľudia sa o jej deti dnes postarali. O osud rodiny, maloletých detí, výchovné pôsobenie a predovšetkým o plnenie si rodičovských povinností sa bude oddelenie sociálno-právnej ochrany detí, podľa telefonickej informácie  sociálnej kurátorky, intenzívne zaujímať,“ uzatvára Mestská polícia v Nitre.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X