Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FESTIVAL: Divadelná Nitra
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA 17. roèník medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra. Nitra, 27. september 2008. Foto: SITA/Martina Kriková
14. augusta 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ilustračná: SITA/AP

Opera z vesmíru aj výlet za umením na Divadelnej Nitre

Jedným z cieľom novej programovej sekcie Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Festival Plus je ukázať mladým, deťom a ich rodičom, že súčasné umenie nie je nuda

Svetovú klasiku pod šapitó, prekvapivú „vesmírnu“ operu pre deti a rodičov, súčasný tanec o rovnosti a rozdielnosti mužov a žien, sugestívnu divadelnú adaptáciu kultového filmu aj dokumentárne divadlo o veľkej kauze. To všetko prinesie nová programová sekcia Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra – Festival Plus. Festival Plus od 26. septembra do 1. októbra doplní hlavný festivalový program o diela väčšinou nezávislých scén. Tri slovenské a dve české inscenácie Festivalu Plus ponúknu aj odpoveď na otázku Načo umenie?, ktorá je mottom 23. ročníka Divadelnej Nitry, agentúru SITA o tom informovala PR manažérka festivalu Zuzana Kizáková.

Cieľom sekcie Festival Plus je podľa manažérky jej programu Slávky Civáňovej prezentovať rôzne uhly pohľadu, spôsoby spracovania a témy. „Chceme mladým ľuďom aj deťom a ich rodičom ukázať, že súčasné umenie nie je nuda, ani povinná jazda raz, dva razy do roka za kultúrou či nanútená povinnosť v rámci školského organizovaného predstavenia. Umenie môže priniesť veľké emócie, neobyčajný zážitok, môže zaujať, pomôcť pochopiť, poučiť, upozorniť, zabaviť či prekvapiť,“ cituje tlačová správa Civáňovú.

V rámci sekcie Festival Plus sa festivaloví návštevníci môžu tešiť na umenie pod šapitó v podaní známeho slovenského súboru Teatro Tatro. Pod taktovkou režiséra Ondreja Spišáka a vo výtvarnom spracovaní Františka Liptáka sa divákom v divadelnom stane predstaví dramatizácia svetoznámeho románu Michaila Bulgakova Majster a Margaréta. Svet mágie a snov i atmosféru Moskvy 30. rokov minulého storočia a súčasnosti stvárnia herci Lukáš Latinák, Róbert Jakab, Marián Miezga, Milan Ondrík a Peter Oszlík. Predstavenie sa odohrá počas Divadelnej Nitry trikrát.

Umenie, ktoré prekvapuje aj zabáva avizujú tvorcovia opery „2´16” a pol: Vesmírna odysea“ z pera súčasného slovenského skladateľa a dirigenta Mareka Piačeka. Dielo naštudovali v nezávislom centre Stanica Žilina – Záriečie s cieľom presvedčiť deti i rodičov o tom, že opera nemusí byť len vysoké a nedostupné umenie, ale aj vtipný a hravý zážitok. V opere účinkujú deti spolu s profesionálnymi hudobníkmi zo Slovenskej filharmónie.

Tabuizované témy sa zrkadlia v súčasnej tvorbe pražských hostí ALT@RT, aj v ich inscenácii Chlapci, ktorí sa radi hrajú s bábikami v podaní dvojice tanečníkov – Češky Terezy Ondrovej a Slováka Petra Šavela. Ich autorské predstavenie porušuje rodové spoločenské stereotypy, že ružová je pre dievčatá, modrá pre chlapcov, že s bábikami sa hrajú dievčatá a s autíčkami zase chlapci. Prostredníctvom tanca ukazujú, že podstata toho, čo znamená byť mužom alebo ženou, nevychádza len z množstva estrogénu či testosterónu v tele. Pohyb sa v ich koncepte stáva prostriedkom na vyjadrenie kontrastu medzi prejavmi tela a duše aj medzi genetickými danosťami a predsudkami.

Umenie, ktoré polemizuje o hraniciach dobra a zla, ponúkne Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, ktoré prenieslo kultový film uznávaného a kontroverzného režiséra Larsa von Triera Dogville na divadelné dosky. Psychologická dráma, v ktorej na filmovom plátne stvárnila hlavú rolu Nicole Kidman, predstaví divákom v režijnom spracovaní Šimona Spišáka krutý obraz o tom, kam až siahajú hranice ľudskej dobroty a zneužívania. Je moderným mementom o moci a pocite nadradenosti, ktoré sa večne opakujú v histórii ľudstva i v konaní každého človeka.

Správu o kauzách dnešnej spoločnosti ponúkne inscenácia Informátori medzinárodného divadelného štúdia tvoriaceho v Prahe – Farma v jeskyni. Pod vedením umeleckého šéfa, pôvodom slovenského umelca Viliama Dočolomanského predvedú herci a tanečníci na scéne príbeh podľa skutočných udalostí o praktikách nadnárodných korporácií. Informátori sú znepokojujúcou a hypnotickou sondou na pomedzí fyzického divadla, videa a dokumentárneho divadla. Zaznievajú citáty z rozhovorov s obeťami kauzy aj s firemnými lobistami, ktorých tvorcovia osobne navštívili v Bruseli. Predstavenie prináša Divadelná Nitra v spolupráci so Stanicou Žilina – Záriečie, kam festival vypraví zájazd, čím začne tradíciu „divadelných ciest za dobrým divadlom“ počas celého roka, dodala Z. Kizáková.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X