Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulna fotka ukf.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj : UKF.sk
11. októbra 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skUKF.sk Diskusia()

Opäť sa konala tradičná Študentská kvapka krvi

Ďalší ročník tradičnej Študentskej kvapky krvi pripravila 10. októbra Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva (FSVaZ) Univerzity Konštantína Filozofa v spolupráci s Národnou transfúznou službou (NTS) v Nitre a Slovenským Červeným krížom (SČK).

Už krátko po 7.30 hod. sa prví darcovia krvi zišli v budove FSVaZ na Kraskovej ulici, kde sa odber konal do 11. hodiny. Ako nám organizátori akcie povedali, záujem darovať krv prejavili nielen študenti či pracovníci UKF, ale aj žiaci stredných škôl, poslucháči SPU a ľudia zo širokej verejnosti, viac-menej pravidelní darcovia.

Podľa slov Bc. Marianny Palikovej zo sekretariátu Katedry klinických disciplín a urgentnej medicíny FSVaZ ich katedra dvakrát do roka organizuje mobilné odbery krvi spolu s NTS a SČK. „Vo februári robíme Valentínsku kvapku krvi, v októbri Študentskú kvapku krvi. Krv prídu darovať študenti a pracovníci univerzity z rôznych katedier a fakúlt, ale aj záujemcovia z radov verejnosti. Môžem povedať, že každoročne ich počet stúpa, prilákať darcov a tiež prvodarcov sa nám darí prostredníctvom plagátov a osvety na sociálnych sieťach,“ hovorí Bc. Paliková. „V tomto ročníku Študentskej kvapky krvi prišlo krv darovať spolu 36 darcov, z nich bolo 9 prvodarcov.“

Img_7704_20181011_1284572240.jpg
www.ukf.sk

Martina Klabníková z Považskej Bystrice, študentka 2. ročníka v odbore urgentnej zdravotnej starostlivosti, bola práve jednou z prvodarcov. Predtým na podobné akcie nechodila kvôli imunoliečbe. „Robím to pre dobrý pocit. Myslím si, že je potrebné darovať krv a keby som ju aj ja niekedy potrebovala, tiež by mi dobre padlo, keď by mi niekto takýmto spôsobom pomohol. Aj moja mama darovávala krv,“ hovorí 20-ročná študentka UKF a dodáva: „Na našej univerzite je táto akcia už tradíciou a aj moje študijné zameranie ma k darovaniu krvi motivuje.

Img_7690_20181011_1952267252.jpg
www.ukf.sk

„Pustiť žilou“ si prišiel dať aj Daniel Jurčík, tiež druhák v odbore urgentnej zdravotnej starostlivosti. Nie je nováčikom, odberov sa zúčastnil s bratom už doma v Žiline. „Najprv som chcel len zistiť, akú mám krvnú skupinu, preto sme išli. Mám jednu z tých vzácnejších skupín – B Rh negatív. A potom sa to už tak s tým darcovstvom rozbehlo. Človek nikdy nevie, kedy sám bude krv iného potrebovať,“ dodal Daniel.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X