Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prednostka Novorodeneckej kliniky v Nitre Alena ?uri¨ová s nechceným novorodencom, ktorého matka porodila doma. Hniezdo záchrany dnes otvorili v nitrianskej Fakultnej nemocnici. Verejný inkubátor, kde mô¸u matky odlo¸i? svoje nechcené deti, je umiestnený pri budove novorodeneckej kliniky. Cie?om projektu, ktorý zorganizovalo ob?ianske zdru¸enie ¦anca pre nechcených, je zabráni? vra¸dám nechcených batoliat.Foto: SITA/Mária Pietová
Prednostka Novorodeneckej kliniky v Nitre Alena Ďurišová s nechceným novorodencom, ktorého matka porodila doma. Hniezdo záchrany dnes otvorili v nitrianskej Fakultnej nemocnici. Verejný inkubátor, kde môžu matky odložiť svoje nechcené deti, je umiestnený pri budove novorodeneckej kliniky. Cieľom projektu, ktorý zorganizovalo občianske združenie Šanca pre nechcených, je zabrániť vraždám nechcených batoliat. Foto: SITA/Mária Pietová
25. februára 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

OĽaNO:Ocení lekárku, ktorá upozornila na bielenie chorobopisu v Nitre

NITRA 25. februára – Lekárka Zuzana Pechočiaková, ktorá poukázala na bielenie zdravotných kariet pacientov v Nitre a svojím odborným a ľudským postojom dôstojne reprezentuje morálny rozmer svojho povolania, si z rúk poslancov za OĽaNO v stredu prevezme Rad Ďurka Langsfelda za boj proti korupcii.

Ocenením pod názvom Spájame statočných vzdávajú obyčajní ľudia hold odvahe a občianskej statočnosti. Súčasťou programu v Štúdiu Divadla Andreja Bagara bude aj divadelná hra Louisa-Benoita Picarda a Friedricha Schillera: Parazit – umenie preraziť. Podujatie sa koná pod záštitou podpredsedníčky parlamentu a poslankyne za OĽaNO Eriky Jurinovej.

Lekárka Zuzana Pechočiaková z Fakultnej nemocnice Nitra upozornila na bielenie chorobopisu novorodenca. Bývalá primárka s dlhoročnou praxou bola neskôr presunutá z lôžkového oddelenia na príjmovú ambulanciu, vysťahovali ju z lekárskej izby, na ktorej vymenili zámok, okresali jej ordinačné hodiny na detskej reumatologickej ambulancii a odobrali jej osobný príplatok.

„Na prelome mesiacov máj – jún 2013 som na kliniku prijala malého Miška, v ktorého príjmovej správe boli dôležité medicínske údaje o jeho zdravotnom stave. Pán primár si pri podpisovaní chorobopisov všimol, že v príjmovej správe sú zabielené podstatné údaje týkajúce sa zdravotného stavu dieťaťa. Na základe danej skutočnosti som listom upozornila riaditeľa fakultnej nemocnice, že v zdravotnej dokumentácii došlo k zabieleniu podstatných údajov o zdravotnom stave dieťaťa neznámou osobou a požiadala som ho o prešetrenie,“ hovorí o prípade nitrianska lekárka. Údaje na karte zabielila prednostka Kliniky novorodencov, detí a dorastu FN Nitra Alena Ďurišová (na fotografii). Potvrdila to i kontrola ministerstva zdravotníctva.

Ďurišová po medializácii prípadu prišla postupne o post námestníčky riaditeľa a neskôr aj o funkciu prednostky kliniky. Riaditeľ nemocnice Jozef Valocký, ktorý je zároveň poslancom parlamentu za vládny Smer-SD, sa Ďurišovej pôvodne zastával a tvrdil, že v chorobopise novorodenca len upravila nesprávnu informáciu, ktorú tam predtým napísal iný lekár, bielenie však poprel. Neskôr ju odvolal s odôvodnením, že zistil, že ho „od začiatku svojimi vyjadreniami klamala“.

„Riaditeľ nemocnice, napriek tomu, že bol plne informovaný o danej skutočnosti, médiám tvrdil, že žiadne bielenie nebolo, že boli doplnené iba nejaké slová, ministerstvo zdravotníctva, taktiež plne informované, v novinách uviedlo, že lekárka nehovorí pravdu. V podstate až na tlak médií a po vystúpení rodičov dieťaťa riaditeľ nemocnice uvádza, že prednostkou kliniky bol klamaný,“ priblížila Zuzana Pechočiaková.

Prípad prešetruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a tiež nitrianska okresná prokuratúra. Zákon hovorí o tom, že opravu zápisu môže vykonať len zdravotnícky pracovník, ktorý vykonal pôvodný zápis a pôvodný zápis musí zostať čitateľný.

OĽaNO už Rad Ďurka Langsfelda za boj proti korupcii udelilo napríklad učiteľovi Otovi Žarnayovi, ktorý upozorňoval na nehospodárne nakladanie s financiami na Obchodnej akadémii na Polárnej ulici v Košiciach alebo kontrolórke Ľubici Lapinovej, ktorá poukázala na netransparentné postupy v Národnom lesníckom centre (NLC) vo Zvolene. Obaja po nahlásení podozrivých aktivít prišli o prácu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X