Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPU Nitra
ilustračné: © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
14. decembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Odsúdili bývalého zamestnanca nitrianskej univerzity

Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v utorok schválil dohodu o vine a treste, ktorú so zamestnancom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre, 31-ročným inžinierom Michalom V., uzavrel prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Michal V. pôsobil ako sprostredkovateľ medzi študentmi a pedagógmi pri vybavovaní skúšok na SPU. Za štyri korupčné skutky dostal v súčasnosti už bývalý pedagóg dva roky odňatia slobody podmienečne a peňažný trest šesťsto eur.

Bývalý pedagóg v máji až júni tohto roku spáchal dva prečiny nepriamej korupcie a dva zločiny prijímania úplatku. Po dohode s prijímateľmi úplatku vyžiadal si od študenta Imricha S. najprv päťsto a po zapísaní skúšky ešte dvesto eur. Ako sprostredkovateľ pôsobil aj medzi študentmi Borisom B. a Patrikom B. a príslušným pedagógom. Za úspešné vykonanie postupovej skúšky z fyziky si Michal V. od študentov vypýtal dve fľaše značkového alkoholu Baileys ako nepeňažný úplatok pre skúšajúceho Ľubomíra H.

Pri fyzikárovi Ľubomírovi H. pôsobil Michal V. ako sprostredkovateľ aj v prípade študenta Dávida S.. Ten sa za úspešnú skúšku tiež prezentoval dvomi fľaškami alkoholu Baileys. S pomocou bývalého pedagóga urobil skúšku z predmetu Údržba a oprava strojov aj Patrik J. Dvesto eur od študenta tentoraz išlo do vrecka priamo sprostredkovateľovi.

Všetci študenti sa k podplácaniu priznali a súd im uložil peňažné tresty na základe dohôd s prokurátorom. Michal V. sa k trestnej činnosti priznal a s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry uzavrel dohodu o vine a treste. Tú sudca schválil a vyhlásil rozsudok, proti ktorému nie je možný riadny opravný prostriedok. Verdikt je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvineného, že sa voči nemu neodvolá.

Dohodu o vine a treste uzavrel aj Ľubomír H. Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v utorok schválil dohodu o vine a treste medzi Úradom špeciálnej prokuratúry GP SR a obvineným vysokoškolským pedagógom.

„Súd schválil dohodu o vine a treste a uložil obvinenému trest odňatia slobody na dva roky s podmienečným odkladom na tri roky. Ďalej mu súd uložil peňažný trest 500 eur,“ povedala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Ľubomír H. čelil obvineniu za pokračovací zločin prijímania úplatku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X