Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Baničova ulica, Klokočina, panelák, bytovka
Foto: ilustračné, maps.google.sk
22. marca 2017 Zaujímavosti od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Odkiaľ pochádza názov Klokočina?

Možno vás prekvapí, že zemepisné názvy odvodené od slova klokoč sú na Slovensku aj v Čechách pomerne bežné. Klokoč majú dokonca aj v Chorvátsku.

Odkiaľ pochádza názov Klokočina? Možností je hneď niekoľko. Ondrej Klokoč (1911 – 1975) bol slovenský komunistický politik a novinár. Bol šéfredaktorom Pravdy a v rokoch 1968 – 1975 pôsobil ako predseda Slovenskej národnej rady. Existuje tiež vysoký ker s názvom klokoč perovitý (Staphylea pinnata) z čeľade klokočovitých s bielymi kvetmi. Jeho plodom je tobolka s tvrdými semenami, z ktorých sa v minulosti vyrábali ružence. Slovo klokoč sa používalo aj vo význame klokotanie, bublanie, vrenie, vznikanie bublín pri vare tekutiny. V tomto význame sa vyskytuje v literárnej tvorbe Hurbana, Vajanského alebo Tatarku.

Keďže sídlisko Klokočina vznikalo v časoch komunizmu, je pravdepodobné, že jeho názov je odvodený od komunistu Ondreja Klokoča.

Na Slovensku máme aj obec s názvom Klokoč (okres Detva), vrch Klokoč (362 m) v Krupinskej planine, vrch Klokoč (661 m) v Malých Karpatoch alebo miestne názvy Klokočov (3 700 obyv.) v okrese Čadca. Klokočov je aj časťou Kaluže v okrese Michalovce a je to najznámejšie pútnické miesto Zemplína. Tento názov používajú aj v Čechách a na Morave – Klokočov majú v Severomoravskom kraji, Klokočov vo Východočeskom kraji, Klokočí (Severomoravský kraj), Klokočná (Stredočeský kraj), tiež Klokočůvek v Severomoravskom kraji. Osada Klokoč je dokonca aj v Chorvátsku, je to časť obce Vojnić. Klokočovu ulicu majú v Bratislave aj v Hnúšti. „Miestny názov Klokoč sa nachádza i v slovenskej literatúre. Zvolenský rodák Jozef Cíger-Hronský ešte ako učiteľ dal v roku 1927 svojmu prvému románu názov Žltý dom v Klokoči,“ uvádza na svojej internetovej stránke obec Klokoč.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X