Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Baničova ulica, Klokočina, panelák, bytovka
ilustračné: maps.google.sk
22. marca 2017 Zaujímavosti od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Odkiaľ pochádza názov Klokočina?

Možno vás prekvapí, že zemepisné názvy odvodené od slova klokoč sú na Slovensku aj v Čechách pomerne bežné. Klokoč majú dokonca aj v Chorvátsku.

Odkiaľ pochádza názov Klokočina? Možností je hneď niekoľko. Ondrej Klokoč (1911 – 1975) bol slovenský komunistický politik a novinár. Bol šéfredaktorom Pravdy a v rokoch 1968 – 1975 pôsobil ako predseda Slovenskej národnej rady. Existuje tiež vysoký ker s názvom klokoč perovitý (Staphylea pinnata) z čeľade klokočovitých s bielymi kvetmi. Jeho plodom je tobolka s tvrdými semenami, z ktorých sa v minulosti vyrábali ružence. Slovo klokoč sa používalo aj vo význame klokotanie, bublanie, vrenie, vznikanie bublín pri vare tekutiny. V tomto význame sa vyskytuje v literárnej tvorbe Hurbana, Vajanského alebo Tatarku.

Keďže sídlisko Klokočina vznikalo v časoch komunizmu, je pravdepodobné, že jeho názov je odvodený od komunistu Ondreja Klokoča.

Na Slovensku máme aj obec s názvom Klokoč (okres Detva), vrch Klokoč (362 m) v Krupinskej planine, vrch Klokoč (661 m) v Malých Karpatoch alebo miestne názvy Klokočov (3 700 obyv.) v okrese Čadca. Klokočov je aj časťou Kaluže v okrese Michalovce a je to najznámejšie pútnické miesto Zemplína. Tento názov používajú aj v Čechách a na Morave – Klokočov majú v Severomoravskom kraji, Klokočov vo Východočeskom kraji, Klokočí (Severomoravský kraj), Klokočná (Stredočeský kraj), tiež Klokočůvek v Severomoravskom kraji. Osada Klokoč je dokonca aj v Chorvátsku, je to časť obce Vojnić. Klokočovu ulicu majú v Bratislave aj v Hnúšti. „Miestny názov Klokoč sa nachádza i v slovenskej literatúre. Zvolenský rodák Jozef Cíger-Hronský ešte ako učiteľ dal v roku 1927 svojmu prvému románu názov Žltý dom v Klokoči,“ uvádza na svojej internetovej stránke obec Klokoč.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X