Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA - Interiér nového autobusuu v areáli spoloènosti ARRIVA NITRA a.s. poèas slávnostného odovzdávania. Dopravný podnik Arriva Nitra, a. s. kúpil devä nových autobusov za 1,41 milióna eur bez DPH. Podiel bezbariérových autobusov v nitrianskej mestskej autobusovej doprave tým dosiahol 98 percent. Nitra, 21. august 2013. Foto: SITA/Martin Havran
ilustračné: SITA
27. júna 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Od júla sa menia tarify v mestskej autobusovej doprave, od piatka si priplatíme

Od 1. júla čakajú cestujúcich v nitrianskej mestskej hromadnej doprave (MHD) viaceré zmeny. Ceny niektorých typov cestovných lístkov stúpnu a obmedzia sa aj niektoré zľavy.

Zmeny majú priniesť do mestskej kasy zhruba 500-tisíc eur ročne. Opatrenia zahŕňajú zníženie počtu osôb, ktoré majú nárok na polročný lístok za euro, zavedenie sms lístkov, zvýšenie cien lístkov kupovaných u vodiča a zvýšenie cien lístkov na čipovú kartu pre niektoré kategórie cestujúcich.

Jednorazový lístok u vodiča bude namiesto súčasných 70 centov stáť 80 centov. „Chceme čo najmenej zaťažovať vodičov platbami v hotovosti a prinútiť rezidentov využívať zľavy formou čipových kariet alebo evidenčného cestovného,“ zdôvodnil prednosta nitrianskej radnice Igor Kršiak.

Všetky ostatné kategórie cestujúcich zaplatia u vodiča po novom 50 centov. Novinkou bude predaj lístkov prostredníctvo sms správy, ktoré budú stáť 90 centov a budú platiť hodinu. Deti a študenti zaplatia od júla za lístok čipovou kartou 30 centov, doteraz to bolo 25 centov. Rovnakú sumu zaplatia aj dôchodcovia. Seniorov nad 70 rokov, ťažko zdravotne postihnutých a držiteľov Jánskeho plakety bude stáť cesta s čipovou kartou 10 centov. Týždenný lístok zdražie z ôsmich eur na 8,40 eura, 24-hodinový z dvoch eur na 2,40 eura.

Nárok na polročný lístok za euro už budú mať len ťažko zdravotne postihnutí a seniori nad 70 rokov. Držitelia zlatej a diamantovej Jánskeho plakety a Kňazovického medaily zaň po novom zaplatia 18 eur a držitelia striebornej a bronzovej Jánskeho plakety 54 eur. Najvyššiu, 80-percentnú zľavu lístka budú môcť po novom využívať len obyvatelia s trvalým pobytom v meste Nitra a v piatich okolitých obciach, ktoré na MHD prispievajú – Branč, Ivanka pri Nitre, Lužianky, Nitrianske Hrnčiarovce a Štitáre. Nitra vynakladá ročne na mestskú autobusovú dopravu 4,2 milióna až 4,4 milióna eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X