Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Uhynute zvierata nitra policia vysetrovanie 3.jpg
Zdroj: KR PZ Nitra
7. marca 2019 Správy NitraKrimi od NitraDen.skSITA Diskusia()

Ochranári predpokladajú, že uhynuté zvieratá mohol otráviť aj jed na hlodavce

Pracovník Ochrany dravcov na Slovensku v stredu našiel na poliach v okolí Cabaja – Čápora a Svätoplukova v okrese Nitra otrávené zajace, bažanty a srnčiu zver.

Na mieste sa našla rozptýlená látka pripomínajúca jed s pravdepodobným cieľom otráviť hlodavce, informovala PR manažérka Ochrany dravcov na Slovensku Martina Brinzíková Badidová. „Podľa predpokladov išlo o látku používanú na deratizáciu v obývaných priestoroch, ktorá nie je určená na použitie vo voľnej krajine. Otrava bola dokonca aplikovaná veľkoplošne, zrejme prostredníctvom rozmetača a bolo tak zasiahnuté pomerne veľké územie,“ uviedla.

Ako povedal Starnislav Kováč z Ochrany dravcov na Slovensku, ktorý zvieratá objavil, v širšom okolí celkovo našli 17 otrávených zajacov, tri bažanty a štyri kusy srnčej zveri a podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Uhynuté dravce zatiaľ nenašli. „No keďže mnohé druhy vo veľkom konzumujú kadávery (zdochliny, pozn. SITA), mohli odletieť mimo lokalitu a uhynúť tam, pretože v tomto prípade pôsobí toxická látka o niečo neskôr ako pri silnejších jedoch,“ vysvetľuje Kováč.

Z minulosti poznajú ochranári viac podobných prípadov, keď išlo o nesprávnu aplikáciu chemického postreku proti hlodavcom. Týmto spôsobom bola vyhubená lokálna populácia dnes už kriticky ohrozeného druhu – sokola červenonohého pri obci Lehnice. Dospelé vtáky nosili mláďatám otrávené hraboše, ktoré uhynuli na povrchu pôdy, nie vo svojej nore. Otrávili sa celé rodiny. „Je to od miestnych hospodárov obrovská nezodpovednosť a nevedomosť o fatálnych dôsledkoch zanedbania zákonných predpisov,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X