Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spu pole kolinany vyskum.jpg
Foto: ilustračné, uniag
20. novembra 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Ochranári obnovujú prírodu na Ostrovných lúkach v Nitrianskom kraji, vymizli z nich vtáky

Obnova potravných a hniezdnych biotopov sokola červenonohého a ďalších vzácnych druhov ako ľabtušky poľnej a strakoša kolesára je hlavným cieľom projektu LIFE Ochrana vtákov v chránenom vtáčom území Ostrovné lúky.

Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) pokračuje s obnovou biodiverzity poľnohospodárskej krajiny v chránenom vtáčom území (CHVÚ) Ostrovné lúky v Nitrianskom kraji. V rámci projektu LIFE v súčasnosti vysádza na poliach stromy, ktoré budú slúžiť ako vetrolamy a ako biokoridory pre živočíchy. Ako informuje BROZ na sociálnej sieti, za posledný víkend vysadili viac ako jeden kilometer vetrolamov.

S pomocou miestneho obyvateľstva vysadili viac ako 150 stromov vrátane pôvodných druhov drevín ako sú lipy, javory či plánky jabloní a hrušiek. Pribudlo tiež 130 kríkov černíc, malín, trniek, drieňov či liesok. Celkovo sa ochranárom podarilo vysadiť asi desať kilometrov stromoradí, ktoré v krajine slúžia ako vetrolamy a pre živočíchy ako prírodné cesty, ktoré môžu využívať na oddych, úkryt a migráciu.

Krajina polí

Biokoridory vytvárame aj vysievaním trávnych pásov popri poľných cestách v spolupráci s obcami a miestnymi poľnohospodármi,“ uviedlo BROZ. Vysadené stromy budú v dospelosti zadržiavať vodu a mierniť vietor, pričom plodiny v ich tieni nebudú vysychať.

Táto takzvaná obilnica Slovenska je krajinou nekonečných polí, takmer bez vetrolamov, bez mokradí, bez stromov, bez života. Z hľadiska biodiverzity je to oblasť podobná púšti. Všetka voda, ktorej tu bolo kedysi hojnosť, je odvedená melioračnými kanálmi,“ konštatovalo BROZ.

Dodalo, že s dlhodobým veľkoplošným hospodárením na poliach, intenzívnym hnojením a zintenzívňujúcou sa klimatickou zmenou je pôda v lete suchá, popraskaná a v zime bez vetrolamov, z nej sú silnými vetrami odnášané jej najcennejšie vrstvy.

Vzácne vtáctvo

Orná pôda v súčasnosti zaberá takmer 95 percent rozlohy CHVÚ Ostrovné lúky, v 19. storočí zaberala len 10 percent. „Spolu s pestrou mozaikou ovocných sadov, pasienkov, trstinových jazier a políčok zmizla aj ekologická stabilita krajiny, ktorá je udržiavaná práve prírodnou rozmanitosťou,“ vysvetlilo BROZ.

Oblasť podľa ochranárov opustilo viacero vtáčích druhov, ktoré boli pre ňu charakteristické. Dnes už vzácny sokol červenonohý tu kedysi hniezdil v relatívne vysokom počte, v súčasnosti sa na Ostrovných lúkach ani v blízkom okolí nevyskytuje.

Práve obnova potravných a hniezdnych biotopov sokola červenonohého a ďalších vzácnych druhov ako ľabtušky poľnej a strakoša kolesára je hlavným cieľom projektu LIFE Ochrana vtákov v CHVÚ Ostrovné lúky. Projekt zahŕňa zavedenie prírode blízkych foriem hospodárenia, obnovu lúk a mokradí, opätovné zavedenie pastvy ako vytváranie biokoridorov a vetrolamov. Projekt uskutočňuje BROZ v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia a Prírodovedeckou fakultou UK.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X