Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Separovanie triedenie odpad
Foto: ilustračné, GettyImages
4. marca 2021 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Obyvateľom Nitry sa podarilo v roku 2020 vytriediť viac ako 19-tisíc ton odpadu

Viete, ako správne triediť odpad? Keď bude odpad správne a vo veľkom množstve vytriedený,  odzrkadlí sa to aj na výške smetného.

Je dôležité správne triediť odpad a to nie len z ekologického hľadiska, ale aj z ekonomického. Triedenie odpadu totiž znižuje náklady za uloženie odpadu na skládku odpadov.

V uplynulom roku Nitrania vytriedili viac ako 19-tisíc ton komunálneho odpadu. Ako informovalo mesto, ide o 40,8 percent z celkového množstva komunálneho odpadu (47.505 ton).

Mesto uviedlo, ako obyvatelia triedili svoj odpad:

  • biologicky rozložiteľný odpad: 9 395 ton,
  • plasty: vyše 600 ton,
  • sklo: 830 ton,
  • papier: takmer 2 400 ton.

Viete správne triediť odpad?

Zelené nádoby sú určené na sklo a patria sem sklenené nádoby, tabuľové sklo, sklené črepy a nevratné obaly zo skla od nápojov. Nesmie sa sem vhadzovať keramika, porcelán, zrkadlá, žiarovky a žiarivky, autosklo ani TV obrazovky.

Modré nádoby označujú papierový odpad a vhadzovať sem môžete kancelársky papier, kartóny, noviny, časopisy, reklamné letáky a ostatné papierové obaly. Dajte si však pozor, aby papier nebol mokrý, mastný, asfaltový, dechtovaný či inak znečistený. Do papierového odpadu tiež nepatria znečistené hygienické potreby, plienky.

Plastový odpad patrí do žltých nádob a vyhadzovať sa sem majú plastové fľaše, PET obaly, hliníkové obaly od nápojov (plechovky), kelímky, igelitové vrecká, fólie a obaly z kozmetických produktov. Nesmú sa sem vhadzovať tak isto kontaminované či znečistené obaly, napríklad od oleja, farieb, lepidiel a chemikálii. Tak isto v Nitre do plastov nevhadzujte gumolit, linoleum, obuv a ošatenie, molitan, obaly z liekov, znečistené polystyrénové tácky a jednorazové polystyrénové obaly, použité plienky, alobal ani kombinované obaly so sklom a kovom.

V bioodpadových, hnedých nádobách môžu byť vyhodené tráva, lístie, kvety, vypletá burina aj drobné vetvičky z orezávania krovín a stromov. Patrí sem tiež stromová kôra, hobliny, piliny a popol, štiepka alebo odpady z čistenia ovocia a zeleniny, aj prezreté ovocie a zelenina.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X