Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odpad poplatky smeti kontajner triedeny odpad.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.google.com
12. novembra 2020 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Poplatok za smetné Nitra 2021: Zaplatíte o 7 eur viac

Vyšší poplatok za komunálne odpady budú obyvatelia platiť na základe schváleného dodatku ku všeobecne záväznému nariadeniu (VZN) a to od roku 2021.

Od januára zaplatí každý obyvateľ Nitry za smeti viac. Doterajšia sadzba poplatku za komunálne odpady bola 0,0819 eur za osobu na deň, čo predstavovalo 30 eur za rok.

Po novom by mal poplatok vzrásť na 0,1013 eur za osobu na deň, čo je 37 eur na rok. Poplatok sa tak zvýši o celých 7 eur na rok.

Mesto ako odôvodnenie zvýšeného poplatku uvádza zmeny podmienok v oblasti nakladania s odpadom. Najväčšou zmenou má byť zavedenie zberu a spracovania biologicky rozložiteľného odpadu. Majú teda pribudnúť 660 litrové hnedé nádoby a to 300 kusov, ktoré majú stáť spolu 66-tisíc eur. Poplatok je jednorazový, a ako sa uvádza vo VZN, nie je započítaný do sadzby poplatku.

Výdavky mesta sa zvýšia v súvislosti so spracovaním takéhoto odpadu, teda zber, zvoz, spracovanie a uloženie BRKO na kompostáreň. Tu ide o navýšenie nákladov o 343 200 eur ročne pre mesto a po prepočítaní na 78 353 obyvateľov mesta tvorí finančný nárast poplatku za KO o 4,38 Eur ročne.

Vplyv na cenu smetného majú aj samotní obyvatelia a to triedením odpadu, od čoho sa odvíja poplatok za tonu ZKO.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X