Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lomnická ulica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, mapy.google.sk
18. mája 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Obyvatelia Lomnickej medzi sebou nekomunikovali. Vzniknutú situáciu riešil hlavný kontrolór Nitry

Obyvatelia Lomnickej ulice č. 22, 24, 26 a 28 doručili hlavnému kontrolórovi mesta petíciu. Požadovali v nej odstrániť skaly umiestnené na miestnej komunikácii v trávnatej ploche pred bytovým domom na Lomnickej č. 28.

Kontrolór petíciu prešetril a obyvateľom oznámil takýto výsledok: „Miestna komunikácie Lomnická je vedená v pasporte miestnych komunikácií ako nemotoristická komunikácia, čo znamená, že ide o chodník určený výhradne pre chodcov. Táto komunikácia šírkovo, ani konštrukčne nie je určená pre bežnú cestnú premávku. Miestnou ohliadkou bolo zistené, že kamene sa nachádzajú v zeleni, ktorá však už nie je súčasťou pozemku miestnej komunikácie,“ uvádza sa v oznámení o výsledku prešetrenia petície.

Nakoľko zeleň (trávnik) nie je súčasťou cestného pozemku, neplatia tam pravidlá cestnej premávky a nie je možné odvolávať sa na ustanovenia zákona o cestnej premávke. „Tvaromiestna obhliadka potvrdila skutočnosť, že do vnútrobloku Lomnickej ul.č. 1 – 32 boli umiestnené lomové kamene,“ píše sa v oznámení. Kamene boli umiestnené na kraj existujúceho chodníka do trávnatej plochy bez písomného stanoviska správcu verejnej plochy, ktorým je mesto Nitra.

„Hlavným dôvodom na umiestnenie kameňov bolo vytvoriť zábranu nepovolenému prejazdu taxíkov v nočných hodinách k zadným vchodom bytových domov, čo ruší nočný pokoj a tiež poškodzuje trávnaté plochy,“ uvádza Darina Keselyová, hlavná kontrolórka mesta Nitra. Na základe petície boli prijaté viaceré opatrenia. Kontrolórka nariadila zabezpečenie odstránenia lomových kameňov z vnútroblokového priestoru na Lomnickej ulici. Nariadené bolo taktiež umiestnenie príkazovej značky C9 Cestička pre chodcov na nemotoristickú komunikáciu pri bytových domoch Lomnická č. 10 – 12, 22 – 32, čím sa predpokladá zamedzenie vjazdu motorových vozidiel.

Ako sa vyjadrila Keselyová: „Rozborom príčin, ktoré viedli na jednej strane k umiestneniu kameňov jednou skupinou obyvateľov a na druhej strane vyvolali nesúhlas ďalšej časti obyvateľov s ich umiestnením, možno konštatovať, že obe skupiny týmto presadzujú svoje názory a požiadavky (často aj zdôvodniteľné a oprávnené).“ Podľa jej slov nemuselo k situácii dôjsť, ak by obyvatelia bytov medzi sebou komunikovali, vzájomne sa dohodli, prípadne by hľadali možnosti riešenia v spolupráci s odbornými útvarmi Mestského úradu v Nitre ešte pred tým, než svojvoľne vykonali zásahy do chodníkov a zelene.

„Prejazd taxíkov a ich jazda ku vchodom bytových domov, kde vjazd motorových vozidiel nie je povolený, je zrejme vyžadovaná zákazníkmi – obyvateľmi bytových domov,“ uvádza hlavná kontrolórka mesta Nitra v oznámení o výsledku prešetrenia petície.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X