Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
galéria
Foto: ilustračné, SITA
28. mája 2014 Správy NitraVýstavba a developerské projekty od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 SITA/AP

Objav stredovekých múrov zdrží rekonštrukciu Župného domu v Nitre

Pre nález vo výťahovej šachte bude musieť projektant urobiť zmeny a premiestniť výťah do inej časti budovy

NITRA 28. mája – Počas rekonštrukčných prác v západnom krídle Župného domu v Nitre objavili stredoveké múry. Odhalili ich pri hĺbení výťahovej šachty. „Pre nález stredovekej kamennej murovanej konštrukcie ako predpokladanej súčasti románskeho opevnenia Nitrianskeho hradu z prelomu 11. a 12. storočia musí byť výťahová šachta aj umiestenie výťahu presunuté na iné miesto a najpravdepodobnejšou alternatívou je exteriérové umiestnenie výťahu zo strany nádvoria,“ informovala hovorkyňa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Oľga Prekopová.

Ako ďalej uviedla, stavebné práce zastavili a momentálne sa rokuje s projektantom o zmene projektovej dokumentácie. Po rekonštrukcii sa do západného krídla presťahuje Ponitrianske múzeum, ktoré tu otvorí ďalšie stále výstavy. „V našich depozitoch máme množstvo zaujímavých exponátov, ktoré si zaslúžia, aby boli zviditeľnené, keďže priestory v historickej budove mestskej radnice nám nepostačujú,“ povedal riaditeľ Ponitrianskeho múzea v Anton Števko. Kedy to však bude, je momentálne otázne. Projekt rekonštrukcie časti Župného domu je spolufinancovaný z eurofondov. Jeho celková výška je 864-tisíc eur, z toho z rozpočtu NSK je vyčlenených 43-tisíc eur.

Budova Źupného domu je ako chránená národná kultúrna pamiatka súčasťou a svojou polohou vlastne i vstupnou bránou mestskej pamiatkovej rezervácie Horné mesto. Je to neskorobaroková palácová stavba z 18. storočia neskôr prestavaná v secesnom slohu. Obnova severného krídla so zrkadlovou sálou sa realizovala s prestávkami od roku 1993. V rokoch 1990 – 1997 boli v areáli Župného domu uskutočnené štyri sezónne archeologické výskumy. Výsledkom boli viaceré nálezy (zvyšky stredovekých architektúr, najmä brána murovanej kamennej hradby z konca 11. storočia, hrob s kostrami dvoch detí zo staršej doby bronzovej), ktoré prispeli významnou mierou k objasneniu histórie v tejto časti mesta.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X