Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kostol sv. Štefana Kráľa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.novesady.sk
7. júna 2019 Zaujímavosti od NitraDeň.skwww.novesady.sk Diskusia()

Obec neďaleko Nitry ukrýva nádherný kostol, návštevníkov upúta už z diaľky. Takáto je jeho história

Nové Sady sa nachádzajú len niekoľko kilometrov od Nitry, kto túto dedinku navštávil, isto si všimol kostol, ktorý tu vyniká. 

V obci Nové Sady sa nachádza rímskokatolícky kostol sv. Štefana Kráľa, ako sa píše na oficiálnej webovej stránke obce, ide o stavbu z roku 1909. Objekt je situovaný na kopci v časti Funcín na ľavej strane cesty do Sily. Kostol, ktorý je postavený v klasicistickom a neorománskom štýle, zaujme okoloidúcich už na prvý pohľad, a to svojim netradičným stvárnením. „Priečeliu dominuje okrúhle okno v strednej časti. Vstup je vertikálne členený na tri rovnomerné časti, oddelené dvoma dórskymi stĺpmi a zaklenuté valenou klenbou. V hornej časti priečelia je štít s plastickou výzdobou. Na jeho vrchole je kríž. Postranná ihlanovitá veža na ľavej strane priečelia je čiastočne vstavaná do chrámu. V dolnej časti má veža štvorcový pôdorys, ktorý v hornej časti prechádza do osemuholníka. Pod strechou veže sa nachádza osem vertikálnych okien, z ktorých je každé orientované na inú stranu,“ píše sa na webe obce Nové Sady.

Zaujmú aj bočné fasády kostola, ktoré sú vertikálne členené plastickými výstupkami, pričom si medzi nimi môžete všimnúť neorománske okná. „Strecha kostola je pokrytá červeným medeným plechom a v jej strednej časti sú na každej strane rovnomerne rozmiestnené tri vikiere. Kostol uzatvára apsida v severozápadnej časti. Vnútorný priestor je členený na tri lode – hlavnú a dve postranné. Oddeľujú ich mohutné stĺpy. Interiéru dominujú štyri oltáre a organ,“ dopĺňa obec Nové Sady.

Svojim stvárením je kostol pýchou obce. Ako sa uvádza v histórii, pôvodne sa katolícky kostol, ktorý bol zasvätený uhorksému kráľovi sv. Štefanovi, nachádzal na mieste dnešného rímskokatolíckeho cintorína. „Gotický kresťanský kostol tu bol postavený pravdepodobne už v polovici 16. storočia,“ uvádza obec.

V rámci obnovy kostola boli zreštaurované a následne odkryté pôvodné obryz – svätých Cyrila a Metoda a Zvestovanie Panny Márie, ktoré sú efektívne osvetlené. Od mája 2007 do konca septembra 2007 prebehlo pokračovanie reštaurovania a vymaľovaná bola dolná časť kostola. „V rámci príprav na storočnicu kostola sa pristúpilo aj k obnove jeho vonkajšieho výzoru. Po porade s odborníkmi a architektom sa rozhodlo o  záchrane pôvodnej omietky, ktorá je historicky cenná a veľmi kvalitná. Svojou veľmi drsnou štruktúrou dobre zodpovedá neorománskej architektúre kostola. Na strešnú krytinu bol použitý zelený náter alukrytovej strešnej krytiny, aby tak strecha väčšmi harmonizovala s vežou, na ktorej je už do zelena zoxidovaný medený plech.  Farba strechy takto ešte viac oživila a zvýraznila budovu kostola,“ píše sa záverom na webe Nových Sadov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X